fotowoltaika dla hoteli

Fotowoltaika dla hotelu, pensjonatu – zalety OZE w obiektach noclegowych i turystycznych

26 sierpnia, 2022 |

Europejska Agencja Środowiska obliczyła, że 4-gwiazdkowy hotel zużywa rocznie 380 kWh prądu na każdy metr kwadratowy powierzchni. W przypadku obiektów o standardzie na jedną gwiazdkę to ok. 157 kWh/m². Zapotrzebowanie na energię elektryczną systematycznie rośnie – jeszcze szybciej wzrastają jej ceny. Własna fotowoltaika dla hotelu lub pensjonatu oznacza nie tylko ogromne oszczędności, ale też większe bezpieczeństwo energetyczne oraz wymierne korzyści dla środowiska naturalnego. Autonomiczne źródło prądu, wsparte magazynami energii, pozwala np. utrzymać pełną moc klimatyzacji w upalne dni po podwyższeniu stopnia zasilania. Redukcja emisji CO₂ – również dzięki pompom ciepła – poprawi jakość powietrza, co może mieć znaczenie dla utrzymania statusu uzdrowiska przez miejscowość.

Fotowoltaika dla hotelu to opłacalna inwestycja, która szybko się zwróci

Na początku 2020 r. roczną stopę zwrotu z instalacji fotowoltaicznej szacowano średnio na 12–15%. Po podwyżkach cen energii z początku br. – i kolejnych, już zapowiadanych – wszystkie wydatki na OZE mogą zwrócić się już w ciągu 4–5 lat, tylko na obniżonych rachunkach za prąd i gaz. Redukcja tych kosztów nawet o 80% może pomóc w zwiększeniu obłożenia – kiedy inne obiekty są zmuszone podnosić ceny turnusów, fotowoltaika dla hotelu daje szansę utrzymania ich na dotychczasowym poziomie. A może nawet obniżenia stawek za pokoje. Korzystanie z czystej, „zielonej” energii również stanowi przewagę konkurencyjną, a dla części konsumentów to istotny argument przy podejmowaniu decyzji zakupowych.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️️


Doposażenie instalacji fotowoltaicznej w przemysłowe akumulatory do przechowywania nadwyżek energii, a także pompy i magazyny ciepła, oczywiście wiąże się z wyższymi kosztami inwestycji. Tak samo, a nawet bardziej wzrastają przyszłe oszczędności. Jedna z firm z branży OZE szacuje, że tylko systemy grzewcze pozwalają zaoszczędzić 500 zł na każdy m². Opłacalność rośnie, jeżeli hotel lub pensjonat dysponuje na przykład:

  • basenem;
  • saunami;
  • strefą SPA & Wellness;
  • restauracją.
Przeczytaj:  Fotowoltaika na dach chłodni – dlaczego warto montować instalacje fotowoltaiczne?

Ile może zyskać hotel na fotowoltaice? Przykłady inwestycji w OZE z branży HoReCa

Kwestie dotyczące finansów i budżetu pozostają tajemnicą każdego obiektu. W branży noclegowej nie upublicznia się konkretnych danych, ale wiele mówią szacunki bazujące na ogólnodostępnych danych. Hotel, który rocznie wydaje na energię elektryczną ok. 240 tys. złotych, w ciągu okresu eksploatacji fotowoltaiki (panele PV zachowują sprawność przez ok. 25 lat) będzie ok. 1,25 mln zł na plusie. I to przy optymistycznym założeniu, że ceny prądu pozostaną na obecnym poziomie. Realnie oszczędności zapewne okażą się znacznie większe.


Zamów darmową konsultację






    📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


    Gdzie założono już fotowoltaikę? Na przykład w obiekcie pod nazwą Hotel Robert’s Port Lake Resort & Spa Mazury – w Starych Sadach, niedaleko Mikołajek. 125 paneli o łącznej mocy 40 kWp, a także pozostałe komponenty i montaż, kosztowały 280 tys. złotych – niemal 194 tys. pochodziły z funduszy europejskich. Inny hotel (z Buska–Zdroju) wraz z wykonawcą instalacji OZE pochwalił się następującymi danymi:


    📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


    • 109 paneli słonecznych;
    • 44 MWh własnego prądu w ciągu roku;
    • spadek emisji o 34 t CO₂ (odpowiednik absorpcji gazów cieplarnianych przez 1575 drzew).

    Da Vinci Green Energy wykona hotelową fotowoltaikę i pomoże w staraniach o dofinansowanie

    Nie zawsze wszystko idzie jak z płatka. Obiekt hotelowy przy stacji badawczej Polskiej Akademii Nauk w Jabłonnie planował instalację modułów PV na ścianach i elewacji. Okazało się, że w takim układzie moc elektrowni słonecznej nie pokryje pełnego zapotrzebowania na energię. Ostatecznie wybudowano fotowoltaikę na gruncie. Dokładny audyt energetyczny ma zatem kluczowe znaczenie w planowaniu całej inwestycji w OZE. Dlaczego warto zwrócić się z takim zapytaniem do naszej firmy?

    Da Vinci Green Energy tworzą fachowcy z doświadczeniem w sektorze zielonej energii i finansach. Technicy stale poznają nowe rozwiązania opracowywane przez czołowych producentów, a byli bankowcy doskonale poruszają się w gąszczu formalności związanych z wnioskami o kredyty czy dotacje. W pozyskiwaniu dofinansowania dla naszych Klientów pomaga nam wyspecjalizowana agencja INTERAKCJA. Mamy odpowiednią wiedzę i zaplecze, by sprawnie realizować nawet wyjątkowo ambitne i złożone projekty związane z fotowoltaiką dla hoteli czy pensjonatów. Ambasadorami marki są mistrzyni olimpijska Justyna Kowalczyk-Tekieli i himalaista Kacper Tekieli. Zaufaj nam tak, jak zrobili to dotychczasowi klienci, znakomici sportowcy oraz inwestorzy z WP2 Investments!

    Przeczytaj:  PVPI Business  – wskaźnik PV Profitability Index Business kwiecień 2023