PVPI – wskaźnik PV Profitability Index dla Wspólnot za czerwiec 2023

22 czerwca, 2023 |

Index PVPI dla Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych w czerwcu 2023 roku wynosi 3,57 lat!

W roku 2023 roku mieszkańcy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych są chronieni ustawą, która zamroziła ceny na poziomie 858,5 pln/MWh (sam koszt energii bez przesyłu), co ma charakter czasowy i w dłuższej perspektywie jest nie do utrzymania.Przyjmując nawet sztuczne utrzymanie ceny na ww. poziomie, to według wskaźnika PVPI dla Wspólnot, taka inwestycja powinna się zwrócić trochę ponad 3,5 roku (z uwzględnieniem oczywiście 50 proc. dofinansowania, szczegóły obliczeń w ramce poniżej).

pvpi dla wspólnot - czerwiec 2023

Wspólnoty i Spółdzielnie mieszkaniowe mogą obecnie pewniej ruszyć z inwestycjami w odnawialne źródła energii (OZE), głównie w fotowoltaikę, która pomoże im w optymalizacji kosztów energii i zdecydowanie obniży utrzymanie kosztów części wspólnych. A to z kolei zatrzyma falę podwyżek czynszów i przełoży się na wsparcie przeciętnego Kowalskiego.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️️


Te podmioty, które zdecydują się na własne źródła wytwórcze, mogą liczyć na dofinansowanie na poziomie 50 proc. – Grant OZE wypłacany przez Bank Gospodarstwa Krajowego, a to naprawdę sporo, biorąc pod uwagę opłacalność całego przedsięwzięcia.

Czy warto korzystać z tego rozwiązania? Odpowiedzi najlepiej poszukać, patrząc w kolejną w ciągu roku, a zwykle szokująco wysoką po półrocznej aktualizacji  informację o aktualizacji stawki czynszu dla swojego lokalu… i jak najszybciej wnioskować o dotację. Najwygodniejsze rozwiązanie to zrobić to w porozumieniu z rzetelną firmą realizującą instalacje PV.


Zamów darmową konsultację


  📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


  Kalkulacje stopy zwrotu 


  📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


  Wskaźnik zwrotu inwestycji energii rozliczana na zasadach net-billingu (ceny energii obejmują koszty zakupu i dystrybucji obowiązujące w roku 2023, oraz  autokonsumpcję na poziomie 40%).

  dvge - koszt energii elektrycznej czerwiec 2023
  dvge - Ks pvpi wspólnoty czerwiec 2023
  Przeczytaj:  Instalacja fotowoltaiczna zwróci przeciętnej polskiej firmie już po upływie trzech-czterech lat. Co pozwala nam stawiać taką tezę?