Fotowoltaika w ogrodzie – czy to dobry pomysł, co należy wiedzieć?
19 września, 2022 |Nie zawsze możliwy jest montaż fotowoltaiki na dachu domu. W takiej sytuacji można jednak wybrać inne rozwiązanie i zdecydować się na panele na gruncie. Czy fotowoltaika w ogrodzie to rozwiązanie opłacalne i wydajne? Przedstawiamy najważniejsze informacje i parametry, którymi należy się kierować podczas wyboru.
Spis treści
Czy fotowoltaika w ogrodzie jest opłacalna?
Warto zaznaczyć, że czasem opłacalność fotowoltaiki w ogrodzie może stać na wyższym poziomie niż w przypadku instalacji dachowej. Trzeba wziąć jednak pod uwagę wiele czynników. Można wśród nich wymienić między innymi zacienienie oraz kąt padania promieni słonecznych. Miejsce położenia paneli, które wpływa na wydajność instalacji, będzie też uzależnione od ukształtowania terenu.
Należy pamiętać, że w przypadku fotowoltaiki można skorzystać ze statusu prosumenta, który pozwala na sprzedaż nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej. Dzięki temu inwestycja w fotowoltaikę zwraca się bardzo szybko, a dofinansowania i ulgi pomogą jeszcze bardziej w ograniczeniu wydatków.
Fotowoltaika w ogrodzie – gdzie ją zamontować?
Fotowoltaika powinna być zamontowana tam, gdzie osiągnie największą wydajność. Najlepsze będą więc miejsca o wysokim nasłonecznieniu. Panele słoneczne powinny być wystawione na kierunek południowy i nachylone pod kątem od 30 do 45 stopni, by pracowały najefektywniej. Zwróć uwagę na to, czy twój ogród pozwala na budowę instalacji fotowoltaicznej, by ta osiągnęła największą możliwą wydajność.
Na dachach znajduje się wiele przeszkód, które mogą utrudnić osiągnięcie dużej wydajności. Przykładami mogą być komin i drzewa. Montaż instalacji w ogrodzie nie wiąże się z takimi ograniczeniami. Dla osób dysponujących dużymi działkami, gdzie nie znajdują się przeszkody dla promieni słonecznych, fotowoltaika w ogrodzie będzie bardzo dobrym wyborem.
Co trzeba wiedzieć przed montażem ogrodowej fotowoltaiki?
Podczas wyboru miejsca, w którym znajdzie się instalacja fotowoltaiczna, należy wziąć pod uwagę:
- kąt nachylenia paneli, który powinien wynosić od 30 stopni do 45 stopni;
- ułożenie paneli w odpowiednim kierunku. Najwyższa wydajność zostanie osiągnięta wtedy, gdy będą one skierowane na południe;
- ryzyko związane z zabrudzeniem paneli, które może wpłynąć na zmniejszenie efektywności instalacji. Panele nie powinny być wystawione na zabrudzenia, trzeba je też regularnie czyścić;
- czy planowane miejsce montażu nie jest przez większą część dnia zacienione. Cień w ogrodzie może bowiem wpłynąć na zmniejszenie wydajności instalacji;
- czy miejsce montażu paneli nie naraża ich na uszkodzenia mechaniczne. Wymiana panelu może być kosztowna, więc warto zadbać, by znajdowały się w bezpiecznym miejscu.
W jaki sposób montowane są panele słoneczne na gruncie?
Montaż instalacji fotowoltaicznej w ogrodzie nie jest trudny. Przede wszystkim nie ma konieczności tworzenia zaawansowanej konstrukcji, która utrzymywałaby panele. Do montażu wykorzystywane są stojaki, które pozwalają dopasować optymalny kąt nachylenia. Instalacja fotowoltaiki w ogrodzie nie powinna więc przysporzyć trudności.
Czy montaż fotowoltaiki w ogrodzie wymaga pozwolenia?
Montaż ogrodowej fotowoltaiki nie wymaga pozwolenia, jeżeli jej moc nie przekracza 50 kW. Dla domów jednorodzinnych montowane są jednak instalacje, którym daleko do tej granicy, ponieważ nie wymagają aż takiej mocy. To oznacza, że nie będziesz musiał starać się o pozwolenie w urzędach i bez przeszkód będzie można rozpocząć budowę.
Montaż fotowoltaiki w ogrodzie jest uznawany za alternatywę dla paneli dachowych. Zanim podejmiesz decyzję, zwróć uwagę na czynniki, które mogą sprawić, że wydajność ogrodowej instalacji zostanie znacząco obniżona, np. zacienienie. Sam montaż w ogrodzie nie powinien być trudny. Przed instalacją paneli warto skontaktować się z doświadczonymi specjalistami z Da Vinci Green Energy, którzy pomogą wybrać optymalne rozwiązania.