cena paneli fotowoltaicznych

Jaka jest cena paneli fotowoltaicznych? Ile kosztuje fotowoltaika?

25 lutego, 2022 |

Odnawialne źródła energii cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem osób, które przede wszystkim szukają oszczędności w domowych rachunkach. Jaki jest koszt inwestycji? Czy opłaca się montować panele fotowoltaiczne? Cena zachęca czy odstrasza? Sprawdź!

Rynek fotowoltaiki rozwija się bardzo intensywnie, co wpływa na koszt paneli fotowoltaicznych. Ceny spadały sukcesywnie w ostatnich latach. Przyczyniły się do tego rozwój nowych technologii, udoskonalenie procesów produkcyjnych, a także wzrost konkurencji rynkowej. Według danych Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej w latach 2010-2019 odnotowano spadek średniej ceny całkowitej fotowoltaiki aż o 80%. W latach 2020–2021 odnotowano wzrost o około 10–20%. Eksperci przewidują, że na kolejne spadki cen należy poczekać do 2023 roku. Czy nadal opłaca się montować panele fotowoltaiczne? Cena  instalacji fotowoltaicznej w kontekście podwyżek cen energii i stopy zwrotu może Cię pozytywnie zaskoczyć!

Dlaczego warto inwestować w panele fotowoltaiczne?

Całkowity koszt instalacji zawiera nie tylko cenę paneli fotowoltaicznych, ale także opłatę za montaż. Zależy od kilku czynników. Liczą się:

  • jakość i rodzaj użytych elementów;
  • rozmiar instalacji;
  • miejsce i sposób montażu fotowoltaiki.

Choć koszt inwestycji nie jest mały, trzeba pamiętać, że instalacja ma służyć przez kilkadziesiąt lat, a zwrot następuje już po kilku. Zachętą jest nie tylko długofalowa optymalizacja rachunków domowych, ale i  proponowane formy wsparcia – dotacje, programy samorządowe, dzięki którym inwestorzy mogą liczyć na dodatkowe pieniądze za instalacje paneli fotowoltaicznych. Cena prądu, która stale rośnie, wymusza szybkie decyzje – wiele osób decyduje się montaż paneli. Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść fotowoltaiki jest postępująca degradacja środowiska. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest – jak widać – pod wieloma względami  rozwiązaniem bardzo przyszłościowym. 


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Przeczytaj:  PVPI – wskaźnik PV Profitability Index za sierpień 2023

Rodzaje ogniw a cena paneli fotowoltaicznych

Za najbardziej wydajne uważa się panele monokrystaliczne o charakterystycznym, czarnym zabarwieniu. Ich sprawność szacuje się nawet na poziomie 20 proc. Tym samym są to najdroższe panele fotowoltaiczne. Cena ostateczna zależy od producenta, modelu i parametrów technicznych. Wybierając firmę, warto postawić na jakość i doświadczenie. Zbyt niska cena może  wzbudzać czujność inwestora. 


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Średnia cena panelu fotowoltaicznego złożonego z modułów monokrystalicznych o mocy 360W wynosi około 700–800 zł. W przypadku paneli polikrystalicznych o mocy 320W, które charakteryzuje mniejsza wydajność (14–16%), należy przyjąć cenę około 700 zł. Trzeba jednak pamiętać, że do wyprodukowania określonej ilości energii potrzeba więcej paneli polikrystalicznych niż monokrystalicznych.


Zamów darmową konsultację





    Pozostałe elementy instalacji fotowoltaicznej

    Koszt fotowoltaiki to nie tylko cena za panele słoneczne, ale również za pozostałe elementy instalacji PV. System fotowoltaiczny zbudowany jest z paneli, falownika (inwertera) oraz liczników, okablowania i stelażu do zamontowania instalacji. Koszt instalacji fotowoltaicznej obejmuje zatem wszystkie składowe. Zestaw fotowoltaiczny to następujący rozkład kosztów:

    • 45% ceny instalacji fotowoltaicznej to cena zakupu paneli;
    • 20% całej instalacji to koszt zakupu inwertera – falownik zamienia prąd stały na prąd zmienny;
    • 15% ceny zestawu to koszt oprzyrządowania – przewodów, konstrukcji nośnej;
    • 10% to koszt montażu instalacji fotowoltaicznej przez wykwalifikowanego instalatora z odpowiednimi uprawnieniami;
    • 10% to cena za połączenie poszczególnych urządzeń, sporządzenie dokumentacji itp.

    Koszt paneli fotowoltaicznych a moc instalacji

    Jakość poszczególnych elementów wpływa na ostateczny koszt instalacji fotowoltaicznej – znaczenie ma również wielkość instalacji. Przy mocy 5 kW inwestycja może zamknąć się w przedziale 24–30 tysięcy złotych w zależności od wybranego sprzętu. Dla instalacji o mocy 8 kW cena wyniesie 36–45 tysięcy złotych. Moc 10 kW to już koszt nawet 40–50 tysięcy złotych. Jak zostało wspomniane przy opisie paneli fotowoltaicznych, cena ostatecznie zależy od rodzaju paneli, jakości paneli oraz pozostałych składowych, a także ewentualnego dofinansowania. 

    Przeczytaj:  Czy fotowoltaika się opłaca w 2022 roku? Poznaj fakty o inwestycji w instalacje fotowoltaiczne i opłacalności fotowoltaiki!

    Panele fotowoltaiczne – cena. Na co zwrócić uwagę?

    Cena fotowoltaiki obejmuje również podatek VAT – od 18 listopada 2019 roku zakup oraz montaż ogniw fotowoltaicznych objęty jest stawką 8%. Dotyczy to właścicieli domów do 300 m² i mieszkań do 150 m². Dla firm podatek VAT wynosi 23%. 

    Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych, warto zwrócić uwagę na gwarancję oferowaną przez firmę, a także ofertę usług poinstalacyjnych. Moduły fotowoltaiczne mają pomóc w zmniejszeniu rachunków za prąd poprzez samodzielną produkcję energii elektrycznej. Jest to inwestycja długoterminowa, przynosząca zwrot w ciągu kilku lat, dlatego warto rozsądnie dobierać poszczególne komponenty instalacji. 

    Tańsze panele PV nie muszą oznaczać oszczędności – to jednak lepsze komponenty zapewnią większe zyski w skali kilkudziesięciu lat użytkowania. Można śmiało powiedzieć, że wybierając lepszą jakość, płaci się tylko raz.

    Panele fotowoltaiczne – cena a wsparcie finansowe

    Inwestycja w panele to spory koszt, jednak osoby, które nie posiadają odpowiednich środków finansowych, mogą skorzystać ze wsparcia finansowego – zwrotnych pożyczek lub bezzwrotnych dotacji. Program Mój Prąd umożliwia założenie mikroinstalacji i jest chętnie wybieraną opcją. Maksymalnie można uzyskać 5 tysięcy złotych zwrotu. Aby móc skorzystać z programu, uzyskiwana moc musi się mieścić w przedziale od 2 kW do 10 kW. Cenę za ogniwa słoneczne można zmniejszyć, stosując tzw. ulgę termomodernizacyjną. Od dochodu można odliczyć kwotę przeznaczoną np. na zakup paneli solarnych. Maksymalny koszt inwestycji to 53 tysięcy złotych.

    Fotowoltaika – cena a opłacalność

    Rozwiązania fotowoltaiczne są coraz popularniejsze, rynek rozwija się, a konsumenci szukają sposobów na oszczędzanie. Rosnące koszty energii elektrycznej dodatkowo zachęcają do inwestowania w panele fotowoltaiczne. Cena nie jest niska, ale obejmuje wiele składowych. Trzeba jednak pamiętać, że zyski pojawiają się w perspektywie kolejnych lat, a sama instalacja ma służyć nawet przez 3 dekady. W DaVinci wiemy, że liczą się jakość i zaufanie, dlatego oferujemy usługi na najwyższym poziomie. Jeśli masz wątpliwości, chcesz poznać dokładny cennik i dowiedzieć się, ile kosztują panele fotowoltaiczne o mocy 4 kW czy 6 kW, zgłoś się do nas. Znajdziemy dla ciebie idealne rozwiązanie. Pamiętaj, że rozmowa nic nie kosztuje.

    Przeczytaj:  Domowa i firmowa fotowoltaika – odliczenie od podatku, 2023 rok. Ulga termomodernizacyjna, inwestycyjna, odliczenie VAT

    Cena paneli fotowoltaicznych wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat na skutek pandemii koronawirusa. Pojawiają się jednak głosy, że kolejne spadki nastąpią w 2023. Trzeba również wziąć pod uwagę, że zielona energia to droga, którą podąża coraz więcej krajów, bo tego wymagają nie tylko dyrektywy unijne, ale ogólnie pojęta dbałość o planetę, co ma znaleźć przełożenie na zdrowie nasze i naszych dzieci.

    <— Powrót do BLOGA