instalacja fotowoltaiczna zalety

PVPI – wskaźnik PV Profitability Index za sierpień 2023

21 sierpnia, 2023 |

Index PVPI w sierpniu wynosi 4,27 lat

Eksperci z firmy Da Vinci Green Energy przygotowali kolejną edycję autorskiego wskaźnika PVPI – PV Profitability Index, określającego opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Najnowszy odczyt wskaźnika, uwzględniający aktualne ceny energii, wg danych za lipiec br. pokazuje, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwraca się w typowym gospodarstwie domowym w 4,27 lat. To o kilka miesięcy krócej niż wg wyliczeń z poprzedniego miesiąca.

Wprawdzie ceny prądu nieco zmalały –  65 groszy za kWh przy zużyciu do 2000 kWh przez gospodarstwo domowe, po przekroczeniu tego limitu cena za 1 KWh wyniesie 85 gr za kWh), nie zmienia to jednak faktu, że czas zwrotu w instalację fotowoltaiczną wynosi trochę ponad 4 lata i pozostaje wciąż bardzo korzystny dla przeciętnego gospodarstwa domowego. 


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️️


Wciąż dostępny jest Mój Prąd 5.0, w ramach którego kwota dotacji wynosi 6000 zł do instalacji fotowoltaicznej.

Program skierowany jest do prosumentów, którzy w dniu składania wniosku posiadają przyłączoną mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy od 2 kWh do 10 kWh i rozliczają się za wyprodukowaną energię elektryczną w systemie net-billing.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Wysokość dopłat do instalacji PV i kryteria otrzymania to: 


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


– same panele fotowoltaiczne – do 6 tys. zł, 

– panele fotowoltaiczne plus komponenty – do 7 tys. zł, 

– panele fotowoltaiczne plus magazyn energii – do 16 tys. zł, 


Zamów darmową konsultację

  – magazyn ciepła – do 5 tys. zł, 

  – system zarządzania energią – do 3 tys. zł.

  Mój Prąd finansuje do 50 proc. kosztów instalacji. Dopłata trafia na konto prosumenta w ciągu kilku miesięcy od złożenia wniosku.

  Program Mój Prąd 5.0 potrwa do 22 grudnia 2023 lub do wyczerpania środków. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zwiększa budżet programu Mój Prąd 5.0 o dodatkowe 450 mln. zł. Do tej pory łącznie wypłacono ponad 2 mld zł na ponad 470 tys. wniosków złożonych przez prosumentów.

  Przeczytaj:  Instalacja fotowoltaiczna – czym jest i jak działa? Poznaj panele fotowoltaiczne, inwertery PV i sposoby  rozliczania fotowoltaiki!

  Czy będzie jeszcze taniej?

  Ostatni czas przyniósł znaczny spadek cen paneli fotowoltaicznych, spowodowany głównie spadkiem cen krzemu – głównego surowca w ich produkcji.

  Mimo to, że nawet jeśli popatrzymy na to, co się dzieje na rynku produkcji paneli fotowoltaicznych w kontekście globalnym, a ściśle – chińskim (masowa produkcja paneli wpłynęła na obniżenie ich cen, czy też powrót do pewnej równowagi gospodarczej sprzed pandemii), to polskie okoliczności rynkowe – koszty pracy, magazynowania, transportu, brak wykwalifikowanych wykonawców, presja inflacyjna, które nie sprzyjają spadkom cen instalacji fotowoltaicznych całościowo.

  Kalkulacje stopy zwrotu 

  Wskaźnik zwrotu inwestycji energii rozliczana na zasadach net-billingu 

  (ceny energii obejmują koszty zakupu i dystrybucji obowiązujące w roku 2022, oraz  auto konsumpcję na poziomie 30%)