Panele słoneczne na dachu

Fotowoltaika – zmiany 2022, czyli wszystko, co warto wiedzieć

16 lutego, 2022 |

Od 1 kwietnia 2022 roku w życie wchodzą znaczące zmiany w systemie rozliczeń prosumentów. Jednym z modyfikowanych obszarów jest fotowoltaika. Zmiany to między innymi likwidacja systemu opustów. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o nowych przepisach.

Kilka tygodni temu prezydent podpisał nowelizację ustawy o OZE. Nowe regulacje zaczną obowiązywać od 1 kwietnia i powinni je poznać wszyscy, których interesuje fotowoltaika. Zmiany są bowiem znaczące. Dotychczas obowiązywał model określany jako net-metering, który polegał na oddawaniu nadwyżek energii do sieci. Była też możliwość ponownego wykorzystania nawet 80% wyprodukowanego prądu. Po wprowadzonych zmianach właściciel mikroinstalacji będzie zobowiązany odsprzedać nadwyżki energii elektrycznej, a w razie konieczności będzie mógł je zakupić. Nowa forma rozliczeń to tzw. net-billing. Sprzedaż ma odbywać się po cenie hurtowej, natomiast zakup – po cenie detalicznej. Z systemu opustów nadal będzie korzystać grono osób, które spełnią określone warunki – 15 lutego Senat poparł projekt ustawy z tzw. poprawką parasolową. Czy wprowadzona nowelizacja wpłynie na opłacalność rozwiązań fotowoltaicznych?

Na czym polegają opusty?

Do tej pory prosumenci (czyli osoby produkujące energię elektryczną w przydomowych mikroinstalacjach) oddawali niewykorzystany prąd do sieci. W razie zapotrzebowania mogli odebrać 70 lub 80% wprowadzonego do sieci prądu. Ilość ponownie pobranej energii zależała od mocy instalacji:

  • przy instalacji o mocy do 10 kW za każdą oddaną 1 kWh można odebrać 0,8 kWh;
  • przy instalacji o mocy ponad 10 kW za każdą oddaną 1 kWh można odebrać 0,7 kWh.

System działający na takich zasadach określany jest jako net-metering. Sieci energetyczne przechowują wyprodukowaną energię, w zamian za 20–30% przekazanego im prądu.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Przeczytaj:  Kim jest prosument i w jaki sposób jest rozliczany w instalacji fotowoltaicznej?

Zmiany w fotowoltaice po 1 kwietnia 2022

Od kwietnia mają wejść w życie nowe przepisy dotyczące rozliczania energii elektrycznej pozyskanej dzięki systemom fotowoltaicznym. Zakład energetyczny przestanie być magazynem energii dla produkujących prąd na własne potrzeby. Prosumenci będą zobligowani sprzedawać go po cenach hurtowych, a następnie kupować energię po cenach detalicznych. Hurtowa cena prądu stanie się wartością zmienną, co oznacza, że nie da się z całą pewnością przewidzieć, jak będzie się kształtowała w danym okresie. Po roku 2024 ma być ustalana co godzinę. Jak ma wyglądać system rozliczania prosumentów po 1 kwietnia 2022 roku?


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


  • Osoby zakładające panele fotowoltaiczne w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca będą rozliczane na starych zasadach. Nadwyżki trafią do sieci i zostaną policzone po cenie średniej z czerwca 2022 roku;
  • od 1 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2024 roku będzie funkcjonować model net-billing oparty na rynkowych cenach miesięcznych – będzie to tzw. okres dostosowawczy;
  • od 1 lipca 2024 r. zacznie obowiązywać system net-billing polegający na rozliczaniu energii wprowadzonej do sieci i pobieranej z niej według ceny godzinowej giełdowej.

Zmiany w przepisach – kto nadal skorzysta z opustów?

16 lutego 2022 Senat przyjął ustawę o OZE z poprawką parasolową. Ministerstwo Klimatu i Środowiska podało, że na dotychczasowych zasadach będzie mogło się rozliczać ponad 90 tys. osób. Mimo wejścia w życie zmian określona grupa posiadaczy instalacji fotowoltaicznej będzie mogła korzystać z opustów. Oznacza to, że niektórzy prosumenci nadal będą oddawać część energii z fotowoltaiki do sieci, a następnie odzyskiwać potrzebną ilość (70 lub 80%). Konieczne jest jednak spełnienie określonych warunków.

Fotowoltaika – zmiany nie dla każdego

Projekt nowych przepisów zakłada, że na dotychczas obowiązujących zasadach będą mogli się oprzeć:


Zamów darmową konsultację





    • ci, którzy do 31 marca bieżącego roku podpiszą umowę na zakup, montaż lub dofinansowanie mikroinstalacji
    • ci, którzy złożyli wniosek o przyłączenie instalacji fotowoltaicznej w okresie do 31 grudnia 2023 roku. 
    Przeczytaj:  Fotowoltaika 4 kW – ile kosztuje, kiedy będzie właściwym wyborem?

    Prosumenci, którzy spełnią warunki, będą korzystać z systemu opustów przez kolejne 15 lat. Skąd pomysł na poprawkę? Intencją jest pomoc samorządom, które realizują programy wsparcia finansowego dla właścicieli instalacji paneli fotowoltaicznych (regionalne programy operacyjne). Na starych zasadach będą się rozliczać również osoby rozbudowujące instalację założoną przed 1 kwietnia 2022 roku, jednak w przypadku, gdy jej moc nie przekroczy 50 kW.

    Czy nowy system wpłynie na opłacalność fotowoltaiki?

    Do tej pory inwestycje w fotowoltaikę traktowane były jako bardzo opłacalne – pozwalały na swego rodzaju niezależność energetyczną i zmniejszenie rachunków za prąd. Osoby zainteresowane mogły korzystać z programów dofinansowań, a zwrot z inwestycji następował po kilku latach. Czy sytuacja ta ulegnie zmianie na skutek wprowadzonych przez rząd nowelizacji? Czy korzystanie z odnawialnych źródeł energii wciąż będzie opłacalne? Od 1 kwietnia prosumenci zostaną podzieleni na dwie grupy – korzystającą z dotychczasowych zasad oraz tych, których obejmie nowy system opłat. 

    Jak ocenić wprowadzone zmiany?

    Pojawiło się wiele głosów, że zmiany te mogą okazać się mniej korzystne dla prosumentów, ponieważ na zwrot z inwestycji będzie trzeba poczekać nieco dłużej. Nadal jednak montaż paneli fotowoltaicznych powinien być opłacalnym rozwiązaniem, ponieważ pozwala uniknąć drastycznych podwyżek cen energii. Jednocześnie wciąż zwiększają się wymagania dla osób budujących domy i planujących wybór źródła ogrzewania. Produkcja energii z fotowoltaiki jest dla nich zdecydowanie godna rozważenia.

    Fotowoltaika opłacalna mimo wszystko

    Eksperci szacują, że  korzystanie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby wciąż będzie opłacalne. W 2022 nadal można korzystać z programów dotacji i dofinansowań:

    • Mój Prąd;
    • Czyste Powietrze;
    • ulga termomodernizacyjna, 
    • inne, lokalne wsparcie

    Wizja kolejnych podwyżek za prąd i działania podejmowane na rzecz ochrony środowiska to tylko niektóre czynniki sprawiające, że inwestowanie w instalacje PV jest jak najbardziej zasadne i opłacalne.

    Fotowoltaika dla aktualnych prosumentów

    Prosumenci korzystający już z instalacji fotowoltaicznych będą mogli przez kolejne 15 lat stosować system opustów (jak w 2021 roku). Dodatkowo nie ponoszą kosztów tzw. opłaty dystrybucyjnej zmiennej, a nadprodukcję energii mogą rozliczać w ciągu 12 miesięcy. Na podstawie zmiany przepisów prosument będzie mógł dobrowolnie przejść na system net-billingu i sprzedawać energię do operatora. Po upływie 15 lat będzie zaś zobowiązany podpisać umowę zgodnie z obowiązującymi nowymi zasadami.

    Przeczytaj:  Solary a fotowoltaika – różnice i podobieństwa, co lepiej wybrać?

    Fotowoltaika 2022 dla nowych prosumentów

    Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, a także niektórych innych ustaw oznacza niemałe zmiany na rynku energii i koniec fotowoltaiki prosumenckiej na starych zasadach. Nowi prosumenci to osoby, które zaczną korzystać z OZE od 1 kwietnia. To głównie o nich mówi ustawa modyfikująca przepisy dotyczące rozliczeń prosumentów. Wartość energii oddawanej do sieci będzie określana na podstawie rynkowych notowań energii (na Towarowej Giełdzie Energii).

    Przyszłość z Da Vinci Green Energy

    Korzystanie z OZE nadal oznacza spore oszczędności. Dbałość o środowisko staje się obowiązkiem nas wszystkich. W Da Vinci Green Energy zdajemy sobie sprawę z tego, że energetyka podąża w kierunku coraz większych zmian, a ogromne znaczenie zyskują źródła odnawialne. Doradzamy i podpowiadamy naszym klientom. Oferujemy rozwiązania — usługi i produkty na najwyższym poziomie. Jeśli zastanawiasz się, czy fotowoltaika jest dla ciebie, chętnie przekażemy więcej szczegółowych informacji co do producentów komponentów, bezpieczeństwa instalacji, ubezpieczenia, dofinansowań itp.. Rozważasz, czy w Twoim domu sprawdzi się pompą ciepła? Tu również możemy cię wesprzeć. Oferujemy pomoc na każdym etapie, a nasze produkty i usługi obejmujemy wieloletnią gwarancją. Już dziś możemy wspólnie zatroszczyć się o przyszłość!

    Zmiany na rynku fotowoltaicznym na pewno wpłyną na tempo jego rozwoju. Dziś trudno jeszcze oszacować, jak zmodyfikowana ustawa wpłynie na decyzje konsumenckie. Warto jednak podkreślić, że liczba inwestycji w OZE wciąż wrasta i tendencja ta zapewne utrzyma się mimo planowanych zmian.

    <— Powrót do BLOGA