jak działa panel fotowoltaiczny

Fotowoltaika – co to jest i jak działa panel fotowoltaiczny? Jaką moc instalacji fotowoltaicznej należy wybrać?

16 lutego, 2022 |

Fotowoltaika pozwala zamienić energię pochodzącą ze słońca w prąd. Moduły fotowoltaiczne składają się z kilku elementów, ich jakość jest doskonalona, a wydajność cały czas rośnie. Chcesz wiedzieć więcej i sprawdzić, czy fotowoltaika się opłaca? Czytaj dalej!

Współczesne panele słoneczne wykorzystują zjawisko efektu fotowoltaicznego, który zaobserwowano jeszcze w I połowie XIX wieku. Jednak dopiero rozwój technologii na potrzeby przemysłu kosmicznego umożliwił jego wykorzystanie na masową skalę. Dzięki temu zaawansowana fotowoltaika zapewnia nawet 30–40 lat pełnej niezależności energetycznej. Szansą na amortyzację kosztów inwestycji są różne programy dofinansowania. Stosowanie trwałych podzespołów pozwala wykonawcom zapewniać nawet 25 lat gwarancji wydajności i niezawodności instalacji fotowoltaicznych. Istnieją badania mówiące nawet 93-procentowej efektywności po 27 latach użytkowania!

Fotowoltaika, czyli PV – czyste źródło energii odnawialnej

Podstawowe zasady działania fotowoltaiki pozostają niezmienne. Niezależnie od tego, czy panele pracują na farmie fotowoltaicznej, czy też na potrzeby zakładu przemysłowego, gospodarstwa rolnego albo domu jednorodzinnego. Oto schemat działania instalacji PV krok po kroku.

 1. Światło słońca pada na materiał półprzewodnikowy. Do produkcji ogniw fotowoltaicznych najczęściej wykorzystuje się krzem, selen bądź german.
 2. Tak powstałe napięcie przekształca się w prąd stały (DC). Połączone szeregowo lub równolegle ogniwa tworzą pojedynczą baterię słoneczną.
 3. Energia z baterii trafia do inwertera, nazywanego także falownikiem, gdzie ulega przekształceniu na prąd zmienny (AC), jaki znajduje się w naszych gniazdkach.
 4. Prąd z PV trafia do sieci elektroenergetycznej, gdzie zużywa się go na bieżąco lub magazynuje w specjalnych akumulatorach. Dysponują nimi nie tylko elektrownie – na polskim rynku są już dostępne magazyny energii dla odbiorców indywidualnych.
Przeczytaj:  PVPI – wskaźnik PV Profitability Index za grudzień 2022

Fotowoltaika i inne źródła prądu – porównanie śladu węglowego

Podczas całego procesu produkcji energii z promieni słonecznych do atmosfery nie trafia nawet 1 gram dwutlenku węgla. Jedyna emisja CO₂ związana z fotowoltaiką dotyczy procesu produkcji oraz utylizacji zużytych paneli. Nawet po uwzględnieniu całego śladu węglowego metoda ta pozostaje zdecydowanie najbardziej przyjazną środowisku. Potwierdzają to dane na temat ilości emitowanego CO₂ na jeden kWh wyprodukowanej energii:


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


 • fotowoltaika – 50 g/kWh;
 • przetwarzanie paliw gazowych – 500 g/kWh;
 • produkcja prądu z węgla – 1000 g/kWh.

Panel fotowoltaiczny, falownik, inwerter – z czego składa się zestaw fotowoltaiczny?

Do wytworzenia prądu przemiennego z emitowanych przez słońce fotonów potrzeba zdecydowanie więcej urządzeń niż same ogniwa. Fotowoltaika to taka dziedzina, w której postęp dokonuje się niezwykle szybko. Jeszcze w latach 70. XX wieku baterie PV ledwo były w stanie zasilić zegarek z elektronicznym wyświetlaczem. Dziś bez większego trudu pokrywają całe zapotrzebowanie na energię elektryczną gospodarstw domowych, zakładów produkcyjnych czy przetwórczych – i to z naddatkiem. Do zbudowania, podłączenia i uruchomienia instalacji niezbędne są m.in.:


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


 • moduły z ogniwami;
 • zabezpieczenie baterii przed czynnikami zewnętrznymi dzięki użyciu np. folii elektroizolacyjnej, laminatu EVA, szyby o wysokiej przepuszczalności światła i wytrzymałości mechanicznej;
 • inwerter (falownik);
 • konstrukcja podtrzymująca (ramy, wsporniki – najczęściej z aluminium);
 • gniazda przyłączeniowe;
 • licznik dwukierunkowy;
 • okablowanie.

Odbiorcy zainteresowani fotowoltaiką powinni zwrócić szczególną uwagę na jakość oraz wydajność podzespołów. Najnowocześniejsze moduły fotowoltaiczne od Da Vinci Green Energy, pozyskiwane od renomowanych producentów w branży, oferują wysoki poziom niezawodności oraz wieloletnią żywotność.

Jak fotowoltaika pomoże Ci obniżyć rachunki za prąd z elektrowni?

Panele fotowoltaiczne mogą być Twoim jedynym, własnym źródłem prądu. Instalacja o mocy 1 kWp wygeneruje ok. 1000 kWh energii w ciągu roku. Ewentualne nadwyżki sprzedasz lub odkupisz  w czasie gdy panele nie będą w stanie zapewnić Ci odpowiedniej ilości prądu. Dopuszczalny poziom odbioru zależy od łącznej mocy instalacji użytkowej:


Zamów darmową konsultację

  • przy mocy do 10 kWp prosument ma prawo odebrać 80% nadwyżki przekazanej elektrowni;
  • w przedziale 10–50 kWp może odebrać już 70%.
  Przeczytaj:  PVPI – wskaźnik PV Profitability Index za wrzesień 2022

  Funkcjonowanie wydajniejszych farm wymaga uzyskania odpowiedniej koncesji.

  Pełny zwrot kosztów inwestycji w fotowoltaikę najczęściej następuje po 3–6 latach, w zależności od zużycia prądu oraz szybkości kolejnych wzrostów cen energii. Te zmieniają się niezwykle dynamicznie, dlatego do wszelkich internetowych kalkulatorów opłacalności radzimy podchodzić z dużą rezerwą. Najlepiej zamówić kompleksowy audyt energetyczny Twojego domu, gospodarstwa lub innego obiektu, wykonywany przez kompetentnych fachowców z branży. Na wydajność fotowoltaiki wpływają także:

  • naturalny poziom nasłonecznienia i zacienienia;
  • spadek dachu, nachylenie terenu;
  • ekspozycja twojej instalacji – optymalnie na stronę południową, choć oczywiście nie wszędzie są ku temu odpowiednie warunki;
  • efektywność systemów chłodzenia instalacji;
  • czynniki zewnętrzne – opady atmosferyczne, opadające liście, osadzający się pył itp.

  Programy dofinansowania – dotacje do fotowoltaiki i cena instalacji fotowoltaicznej

  Koszt przygotowania instalacji zależy od wielu zmiennych i ustalany jest indywidualnie. Ceny na poziomie 10 000 zł za panele o mocy 1 kWp należą do zamierzchłej przeszłości – współczesne rozwiązania są nieporównywalnie tańsze. Łączne oszczędności dzięki fotowoltaice w ciągu kilkudziesięciu lat mogą znacznie przekroczyć kwotę 100 tysięcy złotych. Wpływają na to także różnorodne formy wsparcia finansowego. Dotowanie fotowoltaiki umożliwiają takie programy, jak:

  • Mój Prąd – dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych (na 2022 r. zapowiedziano także dofinansowania dla magazynów energii);
  • Czyste Powietrze – ograniczenie emisji gazów cieplarnianych (5 tys. zł dla domów jednorodzinnych z fotowoltaiką, uwzględnia również ulgę termomodernizacyjną do 53 tys. zł na osobę właściciela lub współwłaściciela).

  Zmiany w ustawie z grudnia 2021 roku ograniczą zakres państwowego wsparcia dla odnawialnych źródeł energii, na czym ucierpi również fotowoltaika. Zapewne w przyszłości pojawią się kolejne programy wsparcia dla przedsiębiorców, instytucji oraz odbiorców indywidualnych, którzy zainwestują w fotowoltaikę. Tym bardziej że Unia Europejska kładzie coraz większy nacisk na konieczność ograniczenia emisji CO2, a to zdecydowanie motywuje inwestowanie w odnawialne źródła energii, szczególnie jeśli chodzi o klienta biznesowego. Lepiej się pospieszyć niż czekać na kolejną dobrą zmianę przepisów.

  Przeczytaj:  Fotowoltaika na gruncie – kiedy warto zdecydować się na montaż?

  Montaż instalacji fotowoltaicznej – odnawialnego źródła energii dla domu i firmy

  Wszystkim zajmują się kompetentni fachowcy. Montaż fotowoltaiki zajmuje specjalistom najczęściej jeden dzień roboczy, a gwarancja na panele to nawet 25 lat! Planowany czas realizacji zawarty w umowie wynosi zazwyczaj 30 dni. Natomiast realny czas oczekiwania na wolny termin w kalendarzu instalatorów rzadko kiedy przekracza 3 tygodnie.

  Jakie firmy tworzą fotowoltaikę najwyższej jakości? W branży największym uznaniem cieszą się komponenty takich firm, jak:

  • GoodWe;
  • Hoymiles;
  • Huawei;
  • Hyundai;
  • LONGi.

  Marka wpływa zarówno na jakość, jak i końcową cenę za fotowoltaikę. To oczywiście niejedyne czynniki, jakie decydują o kosztach inwestycji. Aby dobrać odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej i uzyskać korzystny bilans tzw. net meteringu, należy znać lub ustalić:

  • poziom zapotrzebowania na prąd;
  • miejsce rozmieszczenia paneli;
  • podzespoły potrzebne do budowy i zabezpieczenia instalacji;
  • zakres późniejszej obsługi;
  • aktualne możliwości uzyskania wsparcia finansowego (dotacje, formy kredytowania).

  Fotowoltaika DVGE – kompleksowa obsługa i zaspokojenie Twoich potrzeb

  Duże oszczędności, niezależność energetyczna, komfort, bezpieczeństwo, polepszenie stanu powietrza i środowiska naturalnego, prestiż i lepszy wizerunek – to tylko niektóre zalety prądu ze słońca. Fotowoltaika świetnie sprawdza się razem z pompami ciepła – i takie rozwiązania również proponujemy naszym Klientom. Wtedy mówimy nie tyle o sumowaniu korzyści, tylko o ich synergii!

  Systemy fotowoltaiczne są i będą jeszcze bardziej atrakcyjne wobec rosnących cen prądu dla osób fizycznych oraz przedsiębiorców. Wykorzystanie energii słonecznej pozwoli Ci uniezależnić się od kolejnych, nieuniknionych podwyżek. A jeśli zdążysz z montażem paneli fotowoltaicznych przed 31 marca 2022 r. – zachowasz możliwość sprzedaży nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej na korzystnych warunkach. Zostań prosumentem dzięki nowoczesnej fotowoltaice Da Vinci Green Energy, a zyskasz więcej niż darmowy prąd! Zapraszamy do kontaktu z naszymi przedstawicielami, którzy przedstawią Ci ofertę adekwatną do Twoich potrzeb!

  <— Powrót do BLOGA