Koszt pompy ciepła

Koszt pompy ciepła do domu 200 m² – cena i parametry

1 maja, 2022 |

Ceny węgla rosną gwałtownie. Nic dziwnego, że coraz więcej właścicieli domów szuka alternatywnego ogrzewania. Boom zaczyna przeżywać rynek pomp ciepła, tym bardziej że ich zakup można wspomóc dofinansowaniem. Jaki jest koszt pompy ciepła do domu 200 m²?

Zapotrzebowanie na energię ekologiczną z roku na rok jest coraz większe. W 2022 roku dochodzi do tego jeszcze szalejąca drożyzna wielu nośników energetycznych na czele z węglem i gazem. Nie jest lepiej w przypadku prądu. To wszystko sprawia, że Polacy szukają alternatywy, która pozwoliłaby im skutecznie ogrzać dom, nie drenując zupełnie ich portfeli. Jest taka alternatywa: to inwestycja w pompę ciepła. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jaki jest koszt pompy ciepła do domu 200 m².

Pompa ciepła – dlaczego warto?

Pompa ciepła to źródło ciepła, które może znacznie zredukować koszt ogrzewania domu. Taka inwestycja ma bardzo wiele zalet.

– Instalacja pompy ciepła w domu o powierzchni 200 m², ale i w mniejszych lub większych budynkach, to korzystanie z urządzenia grzewczego o najwyższej efektywności energetycznej. Za pomocą takiej pompy można nie tylko łatwo ogrzać budynek, ale i podgrzewać ciepłą wodę użytkową – wyjaśnia Remigiusz Gajoch, Dyrektor Regionalny z Da Vinci Green Energy. – Używając pompy ciepła, nie tylko przyczyniasz się do redukcji zużycia paliw kopalnych, ograniczasz zanieczyszczenie atmosfery i emisję dwutlenku węgla, ale także po prostu oszczędzasz. To bardzo tanie ogrzewanie i w zasadzie bezobsługowe – podkreśla Remigiusz Gajoch.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Przeczytaj:  Pompy ciepła do basenów – jak działają, czy warto kupić, jaką moc wybrać?

Jak działa pompa ciepła do domu?

Zanim poznasz koszt pompy ciepła do domu 200 m², przeczytaj, czym jest to urządzenie. Pompa ciepła do budynku to rozwiązanie ekonomiczne i komfortowe.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Jak działa taka pompa?

To urządzenie pobiera energię z gruntu, wody lub powietrza. Z udziałem niewielkiej ilości prądu ta energia jest przekształcana przez pompę w energię cieplną do instalacji grzewczej. Tego ciepła wystarczy zarówno do ogrzania domu, jak i do ogrzania wody użytkowej. Warto dodać, że latem pompa może chłodzić pomieszczenia, pracując jako klimatyzacja. Pompa ciepła nie wykorzystuje procesu spalania, nie generuje więc CO2 czy popiołu. Wykorzystywane są tutaj procesy termodynamiczne. Energia pierwotna jest pobierana i przetwarzana, a potem dostarczana do systemu grzewczego.

Jaka pompa ciepła do domu jest najpopularniejsza?

Polacy coraz częściej sięgają po pompy ciepła ze względu na niskie koszty eksploatacji i niskie koszty ogrzewania budynku. Na rynku dostępne są różne rodzaje pomp, jednak bezapelacyjnie największą popularnością cieszy się pompa ciepła powietrze-woda. Z danych Polskiej Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC wynika, że w 2021 roku sprzedało się w naszym kraju 79 300 sztuk, podczas gdy rok wcześniej było to 42 220 sztuk. To oznacza, że udział sprzedaży powietrznych pomp ciepła na jednego mieszkańca w 2021 roku w Polsce był wyższy o 30% niż w tym samym roku w Niemczech.

Eksperci szacują, że na koniec 2022 roku liczba sprzedanych pomp powietrze-woda może przekroczyć 100 tys. sztuk. Dlaczego większość inwestorów stawia na taki rodzaj pomp? Ich montaż jest łatwy i szybki. Nie trzeba wykonywać żadnych prac ziemnych ani specjalnej instalacji. To wszystko oznacza, że montaż pompy powietrznej jest zdecydowanie tańszy niż np. gruntowej pompy.


Zamów darmową konsultację

  Sprawność pompa ciepła – od czego zależy?

  Koszt ogrzewania pompą ciepła jest mały, ale trzeba zwrócić uwagę na tak ważną kwestię, jak sprawność pompy.  Im większa jest sprawność pompy ciepła, tym wyższy jest współczynnik COP. W instalacjach domowych jego wartość najczęściej waha się między 3 a 4. Inaczej mówiąc, do instalacji grzewczej jest oddawana energia cieplna 3–4 kWh, zużywając przy tym jedynie 1 kWh energii elektrycznej. Trzeba jednak zauważyć, że pompa ciepła domu o powierzchni 200 m² ma najczęściej moc 12–15 kW. 

  Przeczytaj:  Jaka jest cena pompy ciepła 2022 z montażem? Jak wpływa na koszty ogrzewania i chłodzenia domu?

  Pompa ciepła i instalacja fotowoltaiczna – najlepsza inwestycja

  Do zasilania sprężarki pompa ciepła potrzebuje energii elektrycznej. To właściwie jedyne koszty ogrzewania domu pompą ciepła, jakie trzeba ponieść. Nawet takie koszty można zredukować. Wystarczy połączyć pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Wtedy pompa będzie zasilana prądem generowanym przez panele PV. W ofercie Da Vinci znajdują się obydwie tego typu instalacje, dlatego można przeprowadzić całą inwestycję za jednym razem, zapewniając gospodarstwu domowemu kompleksowy dostęp do darmowej energii ze źródeł odnawialnych. 

  Wybór pompy ciepła do domu 200 m² – na co zwrócić uwagę?

  Wybierając pompę ciepła, należy zwrócić uwagę na:

  • powierzchnię do ogrzania;
  • kubaturę budynku;
  • jakość izolacji cieplnej budynku;
  • liczbę mieszkańców;
  • średnie roczne zużycie wody;
  • rodzaj zamontowanych okien;
  • rodzaj zainstalowanego górnego źródła ciepła lub jego odpowiednika. 

  Dobór konkretnych parametrów pompy zależy również od tego, czy będzie ona jedynie ogrzewać budynek, czy także zostanie wykorzystana do generowania ciepłej wody użytkowej. 

  Koszt pompy ciepła do domu 200 m² – od czego zależy?

  Koszt instalacji pompy ciepła w budynku o powierzchni 200 m² zależy od takich kwestii jak:

  • typ pompy ciepła;
  • moc pompy ciepła;
  • rodzaju instalacji;
  • odbiorników źródła ciepła;
  • funkcja – czy będzie służyć tylko do ogrzewania, czy także do ciepłej wody użytkowej.

  Do tego dochodzi jeszcze koszt montażu, który obejmuje m.in. transport, przygotowanie montażu, sprawdzenie poprawności działania, prace związane z przystosowaniem domu do użytkowania pompy ciepła itp. Często koszt instalacji pompy ciepła jest wliczany do kosztu zakupu tego urządzenia.

  Koszt pompy ciepła do domu 200 m² – ile trzeba zapłacić?

  Koszt inwestycji jest uzależniony od wielu czynników, dlatego zarówno zakup, jak i montaż pompy ciepła do domu 200 m² może być bardzo zróżnicowany cenowo. Jeśli zdecydujesz się na najpopularniejsze rozwiązanie, a więc na powietrzną pompę ciepła, która ma ogrzać 200 m², trzeba się liczyć z wydatkiem od 11 do 75 tys. zł brutto. Jeśli chciałbyś dokładniej przeanalizować koszt, można założyć, że dom o powierzchni 200 m² zamieszkuje czteroosobowa rodzina, jest tam ogrzewanie podłogowe i izolacja termiczna. Za zakup i montaż pompy ciepła 12 kW typu monoblok zapłacić należy ok. 50 tys. zł, a za gruntową pompę ciepła 10,3 kW – ok. 60 tys. zł

  Przeczytaj:  Dofinansowanie do pompy ciepła 2023 rok – praktyczne informacje

  Koszt pompy ciepła do domu 200 m² – jak obniżyć cenę inwestycji?

  Koszt pompy ciepła do domu 200 m² można znacznie obniżyć dzięki różnym dotacjom i dofinansowaniu. Dostępnych rozwiązań jest kilka:

  • program „Czyste Powietrze” – na pompę powietrze-powietrze można otrzymać maksymalnie 9 tys. zł, na pompę powietrze-woda – do 27 tys. zł, a w przypadku pomp gruntowych – do 40,5 tys. zł;
  • program „Stop Smog” – dla najuboższych osób fizycznych, dotacja do 53 tys. zł;
  • program „Moje Ciepło” – dla osób fizycznych, dla pomp powietrznych do 7 tys. zł, a dla pomp gruntowych – do 21 tys. zł;
  • program „Agroenergia” – dla rolników, od 15 do 25 tys. zł, do 20% kosztów;
  • program „Energia Plus” – dla przedsiębiorców, pożyczka do 85% kosztów (maksymalnie 300 mln zł) i dotacja do 50% kosztów;
  • programy regionalne;
  • ulga termomodernizacyjna – można odliczyć od podatku łącznie 53 tys. zł.

  Koszt pompy ciepła do domu 200 m² to w zależności od opcji kilkadziesiąt tysięcy złotych. To jednak inwestycja, którą warto ponieść, ponieważ w ten sposób otrzymujesz źródło taniej energii i instalacje właściwie bezobsługową. W kontekście coraz droższego węgla i gazu oraz planowanego zakazu montażu pieców gazowych od 2027 roku pompa ciepła wydaje się najlepszą opcją.

  Źródła:

  1. https://dziennikpolski24.pl/metropolia-krakowska-wegiel-wsciekle-drogi-szybko-rosnie-rynek-pomp-ciepla-i-paneli-fotowoltaicznych-liga-antysmogowa-czerwiec/ar/c9-16432967
  2. https://enerad.pl/aktualnosci/koszt-pompy-ciepla-do-domu-200-m2/
  3. https://globenergia.pl/ile-kosztuje-pompa-ciepla-do-domu-200m2/
  4. https://www.gramwzielone.pl/dom-energooszczedny/108131/beda-wyzsze-dotacje-w-programie-czyste-powietrze
  5. https://enerad.pl/aktualnosci/dofinansowanie-do-pompy-ciepla-2022/
  6. https://portpc.pl/port-pc-wzrost-o-80-sprzedazy-pomp-ciepla-do-ogrzewania-budynkow-w-2021-r/
  7. https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/a/25527-ile-naprawde-kosztuje-ogrzewanie-i-chlodzenie-pompa-ciepla