magazyn energii

Magazyn energii do fotowoltaiki – jak magazynować energię?

18 kwietnia, 2022 |

Panele fotowoltaiczne można zobaczyć na dachach polskich domów coraz częściej. Polacy chcą produkować prąd z energii słonecznej. Co jednak zrobić z nadwyżką energii? Rozwiązaniem jest magazyn energii. Fotowoltaika może z nim współpracować.

O ile jeszcze kilka lat temu przede wszystkim podkreślano, jak ważne jest produkowanie energii elektrycznej ze słońca i budowanie instalacji fotowoltaicznych, o tyle teraz coraz większą wagę przywiązuje się również do magazynów wyprodukowanej energii. W 2022 roku Breakthrough Energy, Europejskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii – EASE, Solar Power Europe i Wind Europe, podpisały list otwarty wzywający Komisję Europejską do uznania kluczowej roli magazynowania energii dla bezpieczeństwa jej dostaw w Europie. W Polsce również coraz częściej mówi się o magazynowaniu energii, co bierze pod uwagę również nowa odsłona rządowego programu Mój Prąd 4.0. Jaką rolę odgrywa w połączeniu z magazynem energii fotowoltaika? Odpowiedź na to pytanie i wiele informacji popartych rzetelnymi danymi znajdziesz w naszym tekście.

Po co magazynować energię z instalacji fotowoltaicznej?

Na początek należy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego przydomowy system magazynowania energii może być dobrym rozwiązaniem. Jest wiele powodów. W skali kraju to bezpieczeństwo energetyczne przemawia za budowaniem magazynów energii. Nie brakuje jednak także powodów w skali mikro. Do tej pory prosument najczęściej oddawał niewykorzystaną energię do sieci elektroenergetycznej. Niestety, w ten sposób traci się 20-30% energii, której nie można od razu wykorzystać. Problem polega również na tym, że najwięcej prądu zużywa się po południu i wieczorem, a fotowoltaika produkuje go najwięcej około południa. Do tego trzeba pamiętać, że od 1 kwietnia 2022 roku zmieniła się zasada rozliczania energii. Wprowadzony został tzw. net-billing – nadwyżki będą sprzedawane po średniej cenie z rynku hurtowego z poprzedniego miesiąca. W razie potrzeby taką energię trzeba będzie odkupić. Ten problem rozwiąże jednak magazyn energii (fotowoltaika będzie doskonale z nim współpracowała).

Przeczytaj:  Domowy magazyn energii – czym jest, ile kWh pomieści? Na czym polega i ile kosztuje magazynowanie energii elektrycznej?

Magazyn energii – fotowoltaika ze wsparciem

Magazyn energii to specjalny akumulator, który służy do przechowywania niewykorzystanych zasobów na bieżąco w gospodarstwie domowym. Dzięki magazynowi energii możliwe jest zużycie zgromadzonej energii później, gdy będzie taka potrzeba (np. w nocy, w czasie pochmurnych dni). Jak to działa? Do wyboru są dwa rozwiązania. 


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


 1. W wariancie off-grid prąd stały produkują panele fotowoltaiczne, a falownik zamienia go na prąd przemienny. Gdy zużycie energii elektrycznej jest mniejsze, nadwyżka jest gromadzona w akumulatorze do późniejszego wykorzystania. 
 2. Druga opcja to instalacja hybrydowa (połączenie off-grid i on-grid). W tym przypadku, gdy akumulator zostanie w pełni naładowany i nie ma dużego zapotrzebowania na prąd w domu, nadwyżka trafia do sieci. Gdy rośnie zapotrzebowanie na prąd, jest on pobierany z magazynu energii, a dopiero po jego wyczerpaniu – z sieci.

Podstawowe parametry dla magazynu energii to:


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


 • pojemność w kWh – pokazuje, ile energii można zmieścić w akumulatorze;
 • moc w kW – pokazuje, z jaką mocą można ładować lub rozładowywać akumulator.

Magazyn energii do fotowoltaiki – co nim może być?

Najczęściej stosuje się akumulatorowe magazyny energii. Fotowoltaikę można łączyć zwłaszcza z tymi litowo-jonowymi, ale nie tylko. Do wyboru jest akumulator:


Zamów darmową konsultację

  • litowo-jonowy – jest najpopularniejszy w fotowoltaice. Jego zalety to sprawność gromadzenia energii na poziomie 80%, duża gęstość przechowywania energii (przy niższej wadze akumulatora można zgromadzić więcej energii), możliwość ładowania i rozładowywania dużymi prądami, duża liczba cykli ładowania i rozładowania, długa żywotność;
  • litowo-żelazowo-fosforanowy – to rodzaj akumulatorów litowo-jonowych o dużej mocy. Jakie cechy ma ten magazyn z mniej toksycznych materiałów? Są nimi duża odporność na samorozładowanie, szybkie ładowanie, bardzo duża liczba cykli ładowania i rozładowania;
  • kwasowo-ołowiowy – w klasycznej odmianie cechuje go krótka żywotność. Zachodzi także konieczność poddawania częstej konserwacji i odpowietrzania. Do tej grupy należą również akumulatory żelowe (z wysoką sprawnością ładowania, które źle znoszą głębokie rozładowanie) i akumulatory AGM (wysoka gęstość gromadzonej energii).
  Przeczytaj:  Przemysłowy magazyn energii – czym jest i dlaczego się opłaca?

  Alternatywnymi magazynami energii mogą być instalacje wielkoskalowe (np. systemy wodorowe, akumulatory przepływowe), a nawet samochody elektryczne.

  Domowy magazyn energii – fotowoltaika z dodatkowymi zaletami

  Coraz większy nacisk jest kładziony na budowanie magazynów energii. Fotowoltaika wraz z nimi to świetne połączenie. Dlaczego warto iść w tym kierunku?

  – Jeśli zdecydujemy się podłączyć magazyn energii, zwiększymy przede wszystkim swoją niezależność energetyczną, co jest istotne dla przydomowych producentów energii. To pozwala ograniczyć zależność od operatorów energetycznych i od podnoszenia przez nich cen za prąd. Zainstalowanie odpowiedniego magazynu energii eliminuje problemy wynikające z przerw w dostawach energii z sieci energetycznej – wyjaśnia Kamil Kur, Kierownik Regionalny Działu Technicznego z Da Vinci Green Energy. – W niektórych przypadkach instalacja PV z magazynem energii jest wręcz konieczna. To dotyczy obiektów, do których z różnych powodów nie można doprowadzić tradycyjnej sieci energetycznej (to np. domek w górach). Natomiast w domu, który jest użytkowany przez cały rok najlepiej sprawdzi się instalacja hybrydowa – podkreśla Pan Kamil.

  Dofinansowanie magazynów energii do fotowoltaiki

  Ceny magazynów energii mogą być niższe, gdy skorzystasz z dofinansowania takiej inwestycji. W nowej odsłonie programu Mój Prąd trend na przechowywanie energii wyprodukowanej z systemu fotowoltaicznego zauważył rząd. Program ruszył 15 kwietnia 2022 roku. Dzięki niemu można zwiększyć autokonsumpcję energii i tym samym zwiększyć niezależność energetyczną.

  Z programu Mój Prąd może skorzystać każda osoba fizyczna, która zakupi i zamontuje instalację PV o mocy od 2 do 10 kW (dotacja do 4 tys. zł). Na przydomowe magazyny energii (akumulator) można otrzymać do 7,5 tys. zł – przy czym pojemność magazynu energii musi wynieść co najmniej 2 kWh (cena za 1 kWh nie może przekroczyć 4 tys. zł). Przy okazji dodajmy, że Mój Prąd 4.0 przewiduje również dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej sprzężonej z innym elementem (np. pompa ciepła), na co można otrzymać do 5 tys. zł.

  Przeczytaj:  Magazyn energii 10 kWh – cena i istotne parametry

  Inne źródła finansowania magazynu energii dla fotowoltaiki

  Jak jeszcze możesz ograniczyć koszt magazynu energii? Fotowoltaika czy pompa ciepła wraz z tym rozwiązaniem to jedna z możliwości, co już wiesz. Dotacja to jednak nie jedyny sposób na to, by sfinansować magazynowanie energii produkowanej z fotowoltaiki i samą instalację PV. Inne rozwiązanie to zaciągnięcie kredytu na akumulator do fotowoltaiki. Jeszcze jedną możliwością jest także wzięcie magazynu energii w leasing. Coraz więcej banków udziela kredytów konsumenckich na fotowoltaikę, w ramach których można również sfinansować magazyny energii (np. Getin Bank, Pekao, BGŻ BNP Paribas). Takie kredyty można także zaciągnąć za pośrednictwem firmy, która zajmuje się montażem fotowoltaiki (firmy pośredniczą w kontakcie z bankami, z którymi współpracują).

  Należy podkreślić, że także firmy i przedsiębiorcy mogą finansować panele PV i magazynowanie energii kredytami. Wsparcie jest także możliwe w przypadku budowania magazynów energii.

  Wiesz już, dlaczego warto zdecydować się na magazyn energii. Fotowoltaika sprzężona z nim pozwala zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne i niezależność od dostawców energii. Dzięki dotacjom i różnym innym źródłom finansowania zwiększa się dostępność takich rozwiązań. Warto zatem wziąć pod uwagę własny magazyn energii, planując instalację fotowoltaiczną.