Magazyn energii 10 kW

Magazyn energii 10 kW – ile kosztuje, na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

26 kwietnia, 2022 |

Magazyn energii 10 kW należy dopasować do mocy instalacji fotowoltaicznej i zużycia prądu. Nowy system rozliczeń sprawia, że korzystanie z akumulatorów przynosi jeszcze więcej korzyści. Sprawdź, jak zwiększyć poziom autokonsumpcji i czym się kierować przy zakupie urządzenia!

Prąd wyprodukowany przez ogniwa fotowoltaiczne możesz wykorzystywać na bieżąco, a pozostałą część sprzedać do sieci energetycznej. Kiedy instalacja nie pokrywa aktualnego zapotrzebowania, prosument musi kupić prąd z elektrowni. Jednak kupując magazyn energii 10 kW, ma możliwość, aby nadwyżki przeznaczyć do ładowania akumulatorów i wykorzystać je później. W dogodnie wybranym przez siebie momencie. Baterie tworzone są w różnych technologiach, co wpływa m.in. na ich żywotność, pojemność użytkową, awaryjność i cenę. Magazyny energii 10 kWh kosztują od ok. 20 do ponad 40 tysięcy złotych. Duże znaczenie mają także podzespoły montażowe, sposób połączenia z fotowoltaiką, gwarancja producenta oraz zakres usług serwisowych.

Czym jest magazyn energii?

Na początek należy wyjaśnić, czym w ogóle jest magazyn energii. To po prostu specjalny akumulator, którego zadaniem jest przechowywanie niewykorzystanej energii elektrycznej, którą wyprodukowało gospodarstwo domowe. Pozwala wykorzystać zgromadzoną energię później, gdy jej produkcja będzie mniejsza (np. w pochmurne dni, w nocy). Magazyn energii dla gospodarstwa domowego to najczęściej akumulator litowo-jonowy. Pozwala zwiększyć autokonsumpcję i niezależność od zewnętrznego dostawcy energii elektrycznej.

Domowy magazyn energii 10 kWh pozwala wykorzystać nadwyżki z instalacji fotowoltaicznej

Po 1 kwietnia 2022 r. i wejściu w życie zasad net-billingu przestało się opłacać powszechne przewymiarowywanie zestawów produkujących prąd z energii słonecznej. Zwiększenie mocy modułów o 20 proc. miało na celu „wyrównanie strat” wynikających z faktu, że w net-meteringu prosument może odebrać do 80% nadwyżek przekazanych do elektrowni. Dla nowych instalacji system magazynowania energii staje się wręcz konieczny, by całość zwróciła się możliwie najszybciej i przynosiła jak największe oszczędności.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Przeczytaj:  Przemysłowy magazyn energii do fotowoltaiki – jak magazynować energię?

Czy magazyn energii 10 kW będzie optymalnym wyborem dla Ciebie?

To zależy od kilku czynników, które weźmie pod uwagę projektant instalacji fotowoltaicznej i systemów optymalizujących zużycie wyprodukowanej energii dla domu. – Akumulator powinien być systematycznie ładowany i rozładowywany, by nie dopuścić do degradacji ogniw – mówi ekspert w Da Vinci Green Energy. – Zbyt duża pojemność baterii względem mocy zestawu fotowoltaicznego oraz zapotrzebowania na energię to bezcelowe zwiększanie wydatków. Zazwyczaj magazyny energii 10 kW stosuje się przy fotowoltaice o mocy ok. 7 kWp. Duże znaczenie mają także liczba i rodzaj zasilanych urządzeń, warunki pogodowo-terenowe czy zarządzanie energią w gospodarstwie domowym.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Technologie magazynowania energii elektrycznej z fotowoltaiki

Akumulatory w nowoczesnych magazynach energii 10 kW – oraz o innej pojemności, która decyduje o maksymalnym obciążeniu – tworzone są na 3 podstawowe sposoby. Główne rodzaje baterii to:

 • akumulatory żelowe (VRLA, czyli kwasowo-ołowiowe z zaworami) – mają słabsze parametry techniczne i wydajnościowe. Ich masa też jest większa. Za to są najtańszymi magazynami energii dla domu;
 • akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion) – cechują się wysoką wydajnością, często mają modułową konstrukcję. Są kompatybilne z wieloma modelami falowników;
 • akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFePO4) – wydajne, o wysokiej sprawności, choć również najdroższe. Baterie tego typu znajdują zastosowanie nie tylko w instalacjach fotowoltaicznych, ale też w kamperach czy jednostkach pływających.

Wiele magazynów energii o pojemności 10, 100, 1000 czy 5 kWh może działać w kilku podstawowych trybach. Sposób funkcjonowania urządzenia dostosujesz do aktualnych potrzeb, a czasami wystarczy do tego jedynie aplikacja sterująca i dostęp do internetu. Akumulatory na energię wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną pracują także:


Zamów darmową konsultację

  • jako zasilanie awaryjne (np. podczas krótkich, zimowych dni lub przerw w dostawie prądu);
  • w roli stabilizatora sieci elektroenergetycznej (utrzymywanie stałego napięcia);
  • w trybie peak-shaving (dopasowania do poziomu wytwarzania i wykorzystania energii, tzw. wygładzanie profilu);
  • według ustawień zaprogramowanych przez użytkownika.

  Dobór magazynu energii 10 kWh – żywotność i pojemność akumulatora, inwerter hybrydowy

  Jest wiele rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru baterii do systemu fotowoltaicznego. Na pierwszy plan wysuwają się pojemność użytkowa – która zawsze nieznacznie różni się od pojemności nominalnej – i jej dopasowanie do zestawu solarnego. Jeżeli magazyn energii 10kW wpasowuje się w Twoje potrzeby, podczas porównywania poszczególnych akumulatorów skoncentruj się na następujących parametrach:

  • technologia magazynowania energii elektrycznej;
  • napięcie nominalne;
  • poziom sprawności urządzenia;
  • liczba cykli ładowania;
  • gwarancja zachowania pojemności;
  • rodzaj i zakres zabezpieczeń, np. przed przepięciami;
  • wodoodporność obudowy;
  • waga oraz wymiary.
  Przeczytaj:  Magazyny energii dla firm – co należy wiedzieć? Sprawdź, jak wybrać, by czerpać jak najwięcej korzyści!

  Oczywiście cena odpowiedniego magazynu energii 10 kW również ma spore znaczenie. Jednak sprawy czysto techniczne nie kończą się na powyższej liście. Jeżeli budujesz nową instalację fotowoltaiczną, poszukaj urządzenia z wbudowanym falownikiem. Odpada konieczność osobnego zakupu inwertera hybrydowego, co pozwoli Ci zaoszczędzić kilka tysięcy złotych. Sprawdź również szczegółowe warunki gwarancji producenta i jego renomę. W Da Vinci Green Energy rekomendujemy magazyny energii następujących firm:

  • GoodWe;
  • Huawei;
  • Hoymiles;
  • Hyundai;
  • Longi.

  Ceny magazynów energii 10 kW do instalacji PV są zróżnicowane

  Poniżej kilka przykładów, ale bez wskazywania konkretnych modeli. Zależy nam na pokazaniu, jak szeroki jest wachlarz cenowy i ile zależy od parametrów urządzenia:

  • 26000 zł za baterię litowo-jonową, 5000 cykli ładowania, pojemność magazynu energii – 10,06 kWh nominalnie, użytkowa 8,05 kWh;
  • 33000 zł za magazyn energii litowo-jonowy na 6000 cykli, pojemność nominalna 10,65 kWh, użytkowa 9,59 kWh;
  • 48000 zł za litowo-żelazowo-fosforanowy magazyn energii na 8000 cykli, 10,5 kWh pojemności nominalnej i 8,4 kWh pojemności użytkowej.

  Dopłaty do magazynu energii do fotowoltaiki – programy Mój Prąd 4.0 i Czyste Powietrze

  Inwestycje w odnawialne źródła energii nigdy nie należały do najtańszych. Dlatego instytucje unijne oraz rządowe tworzą kolejne zachęty, by zwiększyć udziały OZE w miksie energetycznym. Pozyskanie dofinansowania wymaga oczywiście przejścia przez szereg biurokratycznych procedur, ale nie przejmuj się – konsultanci Da Vinci Green Energy pomogą Ci w skompletowaniu dokumentacji, wypełnieniu i złożeniu wniosków. Przykładowo w ramach akcji Mój Prąd 4.0 możesz otrzymać nawet 20 500 zł zwrotu kosztów kwalifikowanych, na co składają się:

  • do 5000 zł na instalację fotowoltaiczną z dodatkowymi modułami;
  • do 7500 zł na magazyn energii 10 kW (lub o innej pojemności);
  • do 5000 zł na magazyn ciepła;
  • do 3000 zł na system HEMS/EMS;

  Do tego dochodzą dotacje do pomp ciepła (wymiana źródła ogrzewania) czy ulga termomodernizacyjna. Wniosek jest prosty – jeśli inwestujesz w produkcję energii z własnych paneli fotowoltaicznych, zadbaj o jej wykorzystanie w każdy możliwy sposób. Kiedy zwiększasz autokonsumpcję energii, zyskujesz niezależność energetyczną. A największe wsparcie otrzymasz, gdy zmaksymalizujesz produkcję i zużycie energii odnawialnej. Pamiętaj, że koszty energii z sieci stale rosną.

  Przeczytaj:  Magazyn energii 5 kWh – cena i istotne parametry

  Magazyn energii 10 kWh – na co zwrócić uwagę?

  Na co zwrócić uwagę, wybierając magazyn energii 10 kWh? Cena jest oczywiście ważna i mocno wpływa na decyzję inwestora, ale to nie powinien być jedyny czynnik brany rozważany przy zakupie akumulatora. Jeśli masz już instalację z inwerterem hybrydowym, nie ma sensu kupować droższego magazynu z wbudowanym falownikiem. Na magazyn energii z wbudowanym inwerterem warto się zdecydować, jeśli dopiero montujesz instalację PV. Zaoszczędzisz w ten sposób nawet kilka tysięcy złotych.

  Pojemność nominalna akumulatora i okres gwarancji

  Należy również zwrócić uwagę na pojemność nominalną akumulatora (w naszym przykładzie to 10 kWh), ale nie tylko. Znaczenie praktyczne ma bowiem pojemność realna (użytkowa). Jest ona zwykle niższa od nominalnej i pokazuje, ile energii naprawdę jest w stanie przechowywać dany magazyn. Warto zwrócić uwagę także na okres gwarancji, zakres usług serwisowych oraz na renomę dostawcy i jakość wykonania usługi montażu. Wtedy zyskasz pewność, że cała instalacja zadziała poprawnie i będzie pod dobrą opieką serwisową.

  Czy warto inwestować w magazyn energii 10 kWh?

  Magazyn energii 10 kWh to dobre rozwiązanie, które pozwoli optymalnie wykorzystać wyprodukowaną przez gospodarstwo domowe energię elektryczną. Nadwyżkę można przechować i skorzystać z niej wtedy, gdy panele PV wyprodukują mniej prądu. Ceny takich magazynów są zróżnicowane, zatem można bez problemu dobrać akumulator do możliwości finansowych i potrzeb danego gospodarstwa domowego. Chcesz zdecydować się instalację fotowoltaiczną z magazynem energii? Skontaktuj się z Da Vinci Green Energy!

  Zamów audyt i kompleksową usługę w DaVinci Green Energy

  Zbudujemy instalację słoneczną skrojoną pod Twoje indywidualne wymagania, dobierzemy wydajne, niezawodne panele, baterie, pompy – wszystko, czego możesz potrzebować. Pomożemy Ci załatwić wszelkie formalności. Pamiętaj, że moc 10 kW magazynu energii to wartość graniczna. Baterie do tego poziomu wystarczy zgłosić do rejestru, natomiast powyżej trzeba uzyskać koncesję Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Na każdym kroku, bez względu na wybór, możesz liczyć na pomoc fachowców z DaVinci Green Energy!

  <— Powrót do BLOGA