Magazyn energii 10 kW

Magazyn energii 10 kW – ile kosztuje, na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

26 kwietnia, 2022 |

Magazyn energii 10 kWh  należy dopasować do mocy instalacji fotowoltaicznej i zużycia prądu. Nowy system rozliczeń sprawia, że korzystanie z akumulatorów przynosi wiele korzyści. Jak zwiększyć poziom autokonsumpcji i czym się kierować przy zakupie urządzenia?

Prąd wyprodukowany przez ogniwa fotowoltaiczne możesz wykorzystywać na bieżąco, a pozostałą część sprzedać do sieci energetycznej. Kiedy instalacja nie pokrywa aktualnego zapotrzebowania, prosument musi kupić prąd z elektrowni. Jeśli jednak zdecydujesz się na magazyn energii 10 kWh zyskasz możliwość, by nadwyżki przeznaczyć do ładowania akumulatorów i wykorzystać je później, w dogodnie wybranym przez siebie momencie. Baterie tworzone są w różnych technologiach, co wpływa m.in. na ich żywotność, pojemność użytkową, awaryjność oraz cenę. Magazyny energii 10 kWh kosztują od ok. 20 do ponad 40 tysięcy złotych. Duże znaczenie przy wyborze mają także podzespoły montażowe, sposób połączenia z fotowoltaiką, gwarancja producenta oraz zakres usług serwisowych. Jak wybrać odpowiednie urządzenie?

Domowy magazyn energii 10 kWh pozwoli Ci wykorzystać nadwyżki z instalacji fotowoltaicznej

Po 1 kwietnia 2022 r. i wejściu w życie zasad net-billingu przestało się opłacać powszechne przewymiarowywanie zestawów produkujących prąd z energii słonecznej. Zwiększenie mocy modułów o 20% miało na celu „wyrównanie strat” wynikających z faktu, że w net-meteringu prosument może odebrać do 80% nadwyżek przekazanych do elektrowni. Dla nowych instalacji system magazynowania energii staje się wręcz konieczny, by całość zwróciła się możliwie najszybciej i przynosiła jak największe oszczędności.

Czy magazyn energii 10 kWh będzie optymalnym wyborem dla Ciebie? 

To zależy od kilku czynników, które weźmie pod uwagę projektant instalacji fotowoltaicznej i systemów optymalizujących zużycie wyprodukowanej energii dla domu. – Akumulator powinien być systematycznie ładowany i rozładowywany, by nie dopuścić do degradacji ogniw – mówi Marcel Janczak, Dyrektor ds. Technologii i Rozwoju w Da Vinci Green Energy. – Zbyt duża pojemność baterii względem mocy zestawu fotowoltaicznego oraz zapotrzebowania na energię to bezcelowe zwiększanie wydatków. Zazwyczaj magazyny energii 10kWh stosuje się przy fotowoltaice o mocy ok. 7 kWp. Duże znaczenie mają także liczba i rodzaj zasilanych urządzeń, warunki pogodowo-terenowe czy zarządzanie energią w gospodarstwie domowym. Jeśli jednak okoliczności są optymalne, rozwiązanie okazuje się bardzo wydajne. Jego popularność nie bez powodu rośnie, co widać po wynikach sprzedaży – podkreśla ekspert.

Przeczytaj:  Przemysłowy magazyn energii – czym jest i dlaczego się opłaca?

Technologie magazynowania energii elektrycznej z fotowoltaiki

Akumulatory w nowoczesnych magazynach energii 10 kWh – oraz o innej pojemności, która decyduje o maksymalnym obciążeniu – tworzone są na trzy podstawowe sposoby. Główne rodzaje baterii to:

 • akumulatory żelowe (VRLA, czyli kwasowo-ołowiowe z zaworami) – mają słabsze parametry techniczne i wydajnościowe. Ich masa jest większa od innych, ale są najtańszymi magazynami energii dla domu;
 • akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion) – cechują się wysoką wydajnością, często mają modułową konstrukcję. Są kompatybilne z wieloma modelami falowników;
 • akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFePO4) – wydajne, o wysokiej sprawności, choć również najdroższe. Baterie tego typu znajdują zastosowanie nie tylko w instalacjach fotowoltaicznych, lecz także w kamperach czy jednostkach pływających.

Wiele magazynów energii o pojemności 10, 100, 1000 czy 5 kWh może działać w kilku podstawowych trybach. Sposób funkcjonowania urządzenia dostosujesz do aktualnych potrzeb, a czasami wystarczy do tego jedynie aplikacja sterująca i dostęp do internetu. Akumulatory na energię wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną pracują także:

 • jako zasilanie awaryjne (np. podczas krótkich, zimowych dni lub przerw w dostawie prądu);
 • w roli stabilizatora sieci elektroenergetycznej (odpowiadają za utrzymywanie stałego napięcia);
 • w trybie peak-shaving (dopasowania do poziomu wytwarzania i wykorzystania energii, tzw. wygładzanie profilu);
 • według ustawień zaprogramowanych przez użytkownika.

Dobór magazynu energii 10 kWh – żywotność i pojemność akumulatora, inwerter hybrydowy, gwarancja producenta

Jest wiele rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru baterii do systemu fotowoltaicznego. Na pierwszy plan wysuwają się pojemność użytkowa – która zawsze nieznacznie różni się od pojemności nominalnej – i jej dopasowanie do zestawu solarnego. Jeżeli magazyn energii 10 kWh wpisuje się w Twoje potrzeby, podczas porównywania poszczególnych akumulatorów skoncentruj się na następujących parametrach:

 • technologia magazynowania energii elektrycznej;
 • napięcie nominalne;
 • poziom sprawności urządzenia;
 • liczba cykli ładowania;
 • gwarancja zachowania pojemności;
 • rodzaj i zakres zabezpieczeń, np. przed przepięciami;
 • wodoodporność obudowy;
 • waga i wymiary.
Przeczytaj:  Magazyn energii do fotowoltaiki – jak magazynować energię?

Cena odpowiedniego magazynu energii 10 kWh również ma spore znaczenie. Jednak sprawy czysto techniczne nie kończą się na powyższej liście. Jeżeli budujesz nową instalację fotowoltaiczną, poszukaj urządzenia z wbudowanym falownikiem. Odpada wówczas konieczność osobnego zakupu inwertera hybrydowego, co pozwoli Ci zaoszczędzić kilka tysięcy złotych. Sprawdź również szczegółowe warunki gwarancji producenta i jego renomę. W Da Vinci Green Energy rekomendujemy magazyny energii Huawei.

Ceny magazynów energii 10 kWh do instalacji PV są zróżnicowane

Poniżej przedstawimy kilka przykładów, ale bez wskazywania konkretnych modeli. Zależy nam na pokazaniu, jak szeroki jest wachlarz cenowy i ile zależy od parametrów urządzenia:

 • 26000 zł za baterię litowo-jonową, 5000 cykli ładowania, pojemność magazynu energii – 10,06 kWh nominalnie, a pojemność użytkowa to 8,05 kWh;
 • 33000 zł za magazyn energii litowo-jonowy na 6000 cykli, 10,65 kWh pojemności nominalnej, pojemność użytkowa to 9,59 kWh;
 • 48000 zł za litowo-żelazowo-fosforanowy magazyn energii na 8000 cykli, 10,5 kWh pojemności nominalnej i 8,4 kWh pojemności użytkowej.

Dopłaty do magazynu energii do fotowoltaiki – programy Mój Prąd 4.0 i Czyste Powietrze

Inwestycje w odnawialne źródła energii nigdy nie należały do najtańszych. Instytucje unijne i rządowe oferują dotacje, aby zwiększyć udział OZE w miksie energetycznym. Pozyskanie dofinansowania wymaga oczywiście przejścia przez szereg biurokratycznych procedur – konsultanci Da Vinci Green Energy pomogą Ci w skompletowaniu dokumentacji, wypełnieniu i złożeniu wniosków. Na przykład w ramach akcji Mój Prąd 4.0 możesz otrzymać nawet 20 500 zł zwrotu kosztów kwalifikowanych, na co składają się:

 • do 5000 zł na instalację fotowoltaiczną, do której zakupiony i zamontowany zostanie co najmniej jeden dodatkowy;
 • do 7500 zł na magazyn energii 10 kW (lub o innej pojemności);
 • do 5000 zł na magazyn ciepła;
 • do 3000 zł na system HEMS/EMS.
Przeczytaj:  Magazyn energii 10 kWh – cena i istotne parametry

Do tego dochodzą dotacje do pomp ciepła (wymiana źródła ogrzewania) czy ulga termomodernizacyjna. Wniosek jest prosty – jeśli inwestujesz w produkcję energii z własnych paneli fotowoltaicznych, zadbaj o jej wykorzystanie w każdy możliwy sposób. Kiedy zwiększasz autokonsumpcję energii, zyskujesz niezależność energetyczną. Największe wsparcie otrzymasz wtedy, gdy zmaksymalizujesz produkcję i zużycie energii odnawialnej. Pamiętaj, że koszty energii z sieci stale rosną.

Zamów audyt i kompleksową usługę w Da Vinci Green Energy

Jesteś zdecydowany na nowoczesne i opłacalne rozwiązania? Zbudujemy instalację słoneczną skrojoną pod Twoje indywidualne wymagania, dobierzemy wydajne, niezawodne panele, baterie, pompy – wszystko, czego możesz potrzebować. Pomożemy Ci załatwić wszelkie formalności. Pamiętaj, że moc 10kWh magazynu energii to wartość graniczna. Baterie do tego poziomu wystarczy zgłosić do rejestru, natomiast powyżej trzeba uzyskać koncesję Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Na każdym kroku, bez względu na wybór, możesz liczyć na pomoc fachowców z Da Vinci Green Energy!

<— Powrót do BLOGA