stacja ładowania samochodów

Domowy magazyn energii – czym jest, ile kWh pomieści? Na czym polega i ile kosztuje magazynowanie energii elektrycznej?

17 lutego, 2022 |

Nadwyżki energii z instalacji PV możesz przechowywać w specjalnym magazynie energii. Jako prosument odnosisz wtedy znacznie większe korzyści! Na czym polega działania takiego akumulatora, jaką ma pojemność, jaka jest jego cena? Sprawdź!

Przydomowy magazyn energii elektrycznej stanowi doskonałe zabezpieczenie przed awarią zasilania i optymalizuje zużycie prądu pochodzącego z odnawialnego źródła. Akumulator podpięty do fotowoltaiki przechowuje nadwyżki energii dla domu bądź innego obiektu – odpada konieczność przekazywania ich do sieci energetycznej. W okresie mniejszej wydajności systemu fotowoltaicznego nie musisz już polegać na elektrowni i zastanawiać się, czy dopuszczalny poziom odbioru w pełni pokryje  Twoje zapotrzebowanie na energię. Ile to kosztuje? Cena systemu magazynowania energii zależy głównie od jego pojemności. Zazwyczaj wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Jak działa domowy magazyn energii elektrycznej pochodzący ze źródeł odnawialnych?

Słońce pada na panele fotowoltaiczne, a falownik przekształca wytwarzany w nich prąd stały w prąd zmienny, który trafia do systemu zasilania i jest użytkowany na bieżąco. Ewentualne nadwyżki energii elektrycznej możesz sprzedać do sieci „publicznej”. Podłączenie magazynu energii pozwoli Ci zatrzymać dokładnie tyle energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę, ile potrzebujesz. Domowa bateria zapewnia większą niezależność energetyczną na wypadek wszelkich przerw w dostawie prądu.

Sposób działania urządzenia zależy od jego przeznaczenia i technologii. Magazyn energii dla gospodarstwa domowego będzie akumulatorem litowo-jonowym – każda taka bateria ma określoną liczbę cykli ładowania. Natomiast na farmach fotowoltaicznych stosuje się zupełnie inne metody. Przechowywanie energii z ogniw solarnych umożliwiają:


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


  • technologie mechaniczne (koło zamachowe, elektrownia szczytowo-pompowa, sprężanie powietrza);
  • technologie chemiczne (ogniwa paliwowe, produkcja metanu lub wodoru);
  • technologie elektryczne (kondensatory i superkondensatory);
  • technologie elektrochemiczne (czyli akumulatory i baterie);
  • technologie termiczne (akumulujące ciepło).
Przeczytaj:  Magazyn energii 10 kW – ile kosztuje, na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Magazynowanie energii z instalacji fotowoltaicznej – parametry urządzeń

Na co zwracać uwagę przy wyborze takiego systemu? W starszych modelach nieodpowiednie ładowanie i poziom rozładowania ogniw, a także różne zakłócenia zewnętrzne mogły doprowadzić do samozapłonu. Nowoczesne, cechujące się wysoką jakości magazyny energii do fotowoltaiki są zgodne z normą VDE-AR-E 2510-50. To znaczy, że spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa. Pozostałe istotne parametry techniczne magazynów energii z ogniw fotowoltaicznych to:


Zamów darmową konsultację






    📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


    • zakres temperatur optymalnej pracy;
    • moc ciągła inwertera (w większości zastosowań wystarczy 2,8–5,6 kW);
    • maksymalna moc chwilowa inwertera (najczęściej od 3,5 do 7,0 kW);
    • maksymalna sprawność (zwykle powyżej 95%);
    • liczba kWh pojemności nominalnej i użytkowej;
    • wymienialność modułu akumulatora;
    • liczba cykli ładowania;
    • waga i wymiary zasobników energii;
    • zakres gwarancji producenta.

    Czy magazyny energii wpływają na żywotność lub wydajność baterii PV?

    Nie, ale gromadzenie energii wymaga spełnienia szeregu warunków technicznych. Jedną z kluczowych kwestii jest obecność inwertera hybrydowego, niezbędnego do tzw. instalacji on-grid. Taki falownik musi przesyłać wytworzoną energię i do obiektu docelowego, i do sieci elektroenergetycznej. Dodatkowo powinien jeszcze ładować akumulator o dużej pojemności. Dlatego podłączenie magazynu energii do starszych modułów fotowoltaicznych często okazuje się albo niewykonalne albo nieopłacalne.

    Magazyn energii odnawialnej da Ci pełną niezależność energetyczną

    Niektóre akumulatory potrafią obsłużyć nawet dwa te tryby. Coraz większą popularnością cieszą się instalacje off-grid – w pełni autonomiczne, w ogóle nieprzyłączane do publicznej infrastruktury. Magazyn energii staje absolutnie niezbędny, aby do autokonsumpcji zachować całą własną energię wytwarzaną przez fotowoltaikę. Spośród jego zalet, fachowcy najczęściej wyróżniają następujące:

    • produkuje prąd wystarczający do pokrycia całego zapotrzebowania na energię – nawet podczas ładowania samochodu elektrycznego i korzystania z wielu sprzętów jednocześnie;
    • łatwo połączyć kilka baterii w jedną, sprawną całość – zmiany poboru prądu w ciągu doby nie wpływają na żywotność takich akumulatorów;
    • stanowi dobre zabezpieczenie przed awarią sieci energetycznej lub zmniejszoną wydajnością ogniw fotowoltaicznych. Magazyn energii automatycznie aktywuje się ok. 40 ms od momentu, kiedy podstawowe źródło zasilania przestaje dostarczać odpowiednią ilości energii do sieci;
    • zmniejszają liczbę zakłóceń dostaw energii, które wpływałyby na jakość prądu;
    • zapewniają stabilne rozładowywanie nawet przy dużych skokach zapotrzebowania;
    • optymalizują zużycie energii produkowanej przez OZE, dlatego ceny energii z sieci przestają mieć jakiekolwiek znaczenie dla gospodarstwa czy zakładu;
    • produkcja prądu i wykorzystywanie zgromadzonej energii nie wiążą się z emitowaniem żadnych zanieczyszczeń do atmosfery.
    Przeczytaj:  Magazyn energii 5 kWh – cena i istotne parametry

    Ile kosztuje akumulator do magazynowania wyprodukowanej energii w Polsce?

    Na przestrzeni lat pojawiały się najróżniejsze rozwiązania problemu magazynowania prądu z odnawialnych źródła energii. Wraz z postępem technologicznym zmieniał się rynek energii. Średni koszt zakupu i instalacji magazynu energii w różnych kategoriach waha się od ok. 12,5 do nawet ponad 50 tysięcy złotych. Ostateczna cena, którą trzeba zapłacić za możliwość przechowywania prądu, zależy od:

    • poziomu produkcji energii z fotowoltaiki;
    • zapotrzebowania na energię elektryczną i oczekiwanego zapasu mocy;
    • zakresu prac koniecznych do montażu i podłączenia magazynu energii;
    • stanu instalacji elektrycznej w miejscu docelowym;
    • programów dofinansowania i innych dopłat;
    • wymogów estetycznych – niektórzy producenci i sprzedawcy magazynów energii oferują szeroką paletę rozwiązań designerskich oraz kolorystycznych.

    Planujesz fotowoltaikę z magazynem energii? Wybierz urządzenia od Da Vinci Green Energy!

    W długoterminowej perspektywie bardziej opłaca się postawić na jakość i niezawodność. Dlatego, jeżeli szukasz wiarygodnych partnerów, którzy pomogą Ci stworzyć wydajny, stabilny system fotowoltaiczny z magazynem energii, zgłoś się do nas! Współpracujemy z najlepszymi dostawcami sprzętu i komponentów, czyli markami takimi jak Hyundai, Huawei, LONGi, GoodWe czy Hoymiles. Mają one w branży ugruntowaną, w pełni zasłużoną pozycję. Zamów kompleksowy audyt, a znajdziemy i dobierzemy rozwiązania optymalne dla Twojego domu, firmy czy gospodarstwa!

    Program dofinansowań „Mój prąd” na 2022 rok przewiduje szersze wsparcie dla instalacji magazynów energii. Chcesz jeszcze bardziej zwiększyć swoje przyszłe oszczędności i polepszyć stan środowiska naturalnego w najbliższej okolicy? Zainwestuj w pompy ciepła, zasilane prądem z paneli słonecznych albo zapasem z magazynu energii! Interesują Cię szczegóły i konkretne liczby? Skontaktuj się z Da Vinci Green Energy, a przygotujemy dla Ciebie wszystkie wyliczenia oraz wnioski o wsparcie!

    <— Powrót do BLOGA