magazyn energii 20kw

Magazyn energii 20 kWh – cena i istotne parametry

16 września, 2022 |

Aby wykorzystanie produkowanego prądu z fotowoltaiki było najbardziej efektywne, warto rozważyć zakup magazynów energii. Takie urządzenia są coraz bardziej wydajne i niezawodne. W przypadku niektórych instalacji fotowoltaicznych optymalnym rozwiązaniem okaże się magazyn energii 20 kWh. Czy jego pojemność jest odpowiednia dla domów jednorodzinnych? Jak urządzenie może pomóc w zachowaniu ciągłości dostaw prądu w miejscach, gdzie zdarzają się problemy w tej kwestii? Przekonaj się o tym, czytając poniższy tekst!

Jaka jest rola magazynu energii?

Urządzenia do magazynowania energii pozwalają na kumulowanie jej, aby można było wykorzystać wyprodukowane nadwyżki w przyszłości. Jak to wygląda w praktyce?


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️️


– Panele fotowoltaiczne generują najwięcej energii elektrycznej w ciągu letnich dni, czyli wtedy, gdy jej zużycie jest często najmniejsze. Wcześniej nadwyżka była oddawana do sieci, a potem prosument mógł odebrać za darmo nawet 80% tej nadwyżki. Pojawiły się jednak problemy z niedrożnością sieci elektroenergetycznej, więc konieczne było wprowadzenie zmian w sposobie rozliczeń – wyjaśnia Justyna Dawidziuk, Regionalny Kierownik Sprzedaży  w Da Vinci Green Energy. – Obecnie nowi prosumenci muszą sprzedawać nadwyżkę energii po średniej cenie z rynku hurtowego z poprzedniego miesiąca, a w przypadku zapotrzebowania odkupują ją po cenach dla odbiorcy końcowego. W tej sytuacji korzystniejsze jest samodzielne magazynowanie nadwyżek i właśnie to zadanie wykonuje magazyn energii – podkreśla ekspert.

Magazyn energii 20 kWh – gdzie się sprawdzi?

Magazyn energii 20 kWh jest dość pojemnym akumulatorem. Choć nie stanowi elementu niezbędnego do działania instalacji fotowoltaicznej, jak choćby panele i falownik, to skutecznie wspomaga jej działanie. Pozwala na tymczasowe przechowywanie energii i oddawanie jej w razie potrzeby.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Przeczytaj:  Przemysłowy magazyn energii – czym jest i dlaczego się opłaca?

Magazyn energii o pojemności 20 kWh jest często postrzegany jako zbyt duży do domu jednorodzinnego. W przypadku rodziny czteroosobowej dzienne zużycie energii nie przekracza najczęściej 6 kWh. Tak pojemny magazyn energii może się jednak sprawdzić w dużych budynkach albo w obiektach, które są narażone na częste przerwy w dostawie prądu. Warto go używać również w mikroinstalacjach PV do 50 kWp, a także w instalacjach fotowoltaicznych generujących energię elektryczną dla przemysłu (takie magazyny zabezpieczają proces produkcyjny) oraz w niezależnych sieciach fotowoltaicznych.


Zamów darmową konsultację


  📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


  Ile kosztuje magazyn energii 20 kWh?

  Magazyn energii 20 kWh ma dość dużą pojemność, zatem pozwala gromadzić duże zasoby. To przekłada się na wyższą cenę takich akumulatorów w porównaniu do magazynów o pojemności 10 czy 5 kWh. Na szczęście na rynku można znaleźć akumulatory do fotowoltaiki różnych firm i o różnych parametrach. Dzięki temu można dobrać magazyn energii nie tylko do potrzeb instalacji PV, lecz także do swoich możliwości finansowych. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że ceny magazynów energii 20 kWh zaczynają się od 60 tys. zł, a za modele przystosowane do instalacji trójfazowej trzeba zapłacić nawet 130 tys. zł. Dlatego najpierw oceń, czy rzeczywiście potrzebujesz tak pojemnego magazynu energii. 

  Fotowoltaika i magazyn energii 20 kWh – jak obniżyć cenę?

  Chcąc rozłożyć koszty w czasie, część inwestorów wychodzi z założenia, że najpierw zamontuje instalację fotowoltaiczną, a dopiero po kilku latach uruchomi magazyn energii wspierający tę instalację. Niestety, nie jest to rozwiązanie uzasadnione ekonomicznie. Przede wszystkim nie można wykorzystywać w większym stopniu wyprodukowanej energii, a zakup instalacji PV i magazynu energii osobno generuje większe koszty. W pakiecie te inwestycje są po prostu tańsze i o wiele bardziej się opłacają. Co ważne, na instalację PV połączoną z dodatkowym elementem (np. magazynem energii) można dostać wyższą dotację. Warto rozwinąć tę kwestię. 

  Przeczytaj:  Przemysłowy magazyn energii do fotowoltaiki – jak magazynować energię?

  Jaka dotacja na magazyn energii 20 kWh?

  Od 15 kwietnia 2022 roku trwa już czwarty nabór wniosków w programie Mój Prąd. Tym razem został rozszerzony o magazyny energii. Dotacja ma zachęcić większą liczbę Polaków do ich montowania, co pozwoli zwiększyć autokonsumpcję. Na magazyn energii możesz otrzymać do 7500 zł, natomiast w przypadku samej instalacji PV można dostać do 4000 zł. Jednak warto ponownie zaakcentować, że opłaca się montować fotowoltaikę i magazyn energii w pakiecie – wtedy dotacja na PV rośnie do 5000 zł. Jeśli do tego dobierzesz jeszcze system zarządzania energią (EMS), otrzymasz kolejne 3000 zł. W rezultacie dofinansowanie może wynieść nawet 15500 zł i będziesz mógł znacząco obniżyć koszt inwestycji.

  Dotacja jest przyznawana po zrealizowaniu inwestycji, zatem na początek musisz dysponować własnymi środkami na zamontowanie fotowoltaiki i magazynów energii. Jeśli nie masz wystarczających możliwości, warto wziąć pod uwagę kredyt i przy okazji rozłożyć koszty inwestycji w czasie w postaci spłacanych rat. Coraz więcej banków proponuje kredyty na OZE (od 40 do 200 tys. zł).

  Wybór magazynu energii 20 kWh – na co zwrócić uwagę?

  Nie tylko cena jest istotnym czynnikiem przy wyborze magazynu energii 20 kWh. Należy zwrócić uwagę także na inne aspekty. Przede wszystkim należy się upewnić, czy rzeczywiście pojemność 20 kWh jest uzasadniona potrzebami. Być może wystarczy mniejszy, czyli jednocześnie tańszy akumulator. To pomoże oszacować projektant instalacji fotowoltaicznej. Ponadto, trzeba zwrócić uwagę, by wybrany akumulator miał jak największą liczbę cykli ładowań i rozładowań. Nie mniej ważny jest wybór dobrego dostawcy magazynu energii i fotowoltaiki. Jak mówi Justyna Dawidziuk, powinien on zapewnić nie tylko fachowy montaż, lecz także serwisowanie wszystkich elementów instalacji PV.

  Przeczytaj:  Magazyn energii 5 kWh – cena i istotne parametry

  Magazyn energii 20 kWh to bardzo pojemny akumulator, który sprawdzi się doskonale w dużych budynkach i firmach z różnych gałęzi przemysłu. Dzięki niemu można przechowywać nadwyżkę wyprodukowanej energii elektrycznej i w większym stopniu wykorzystywać ją w godzinach mniejszej produkcji prądu. Warto wybrać magazyn, który będzie efektywny, trwały i spełni swoje zadanie. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem instalacji fotowoltaicznej wraz z magazynem energii skontaktuj się z Da Vinci Green Energy!