podłączenie fotowoltaiki

Podłączenie fotowoltaiki do sieci – procedury krok po kroku

19 sierpnia, 2022 |

Od kilku miesięcy obserwujemy podwyżki energii elektrycznej. Wpływ na to ma zarówno drożejący węgiel oraz gaz, jak i wzrost cen certyfikatów CO2. Aby obniżyć rachunki, wiele osób stawia na OZE. Według autorskiego wskaźnika PVPI – PV Profitability Index, który stworzyli specjaliści z Da Vinci Green Energy, taka inwestycja może się zwrócić nawet po 3,8 roku! Najpierw należy jednak zainwestować w instalację fotowoltaiczną. Ostatnim etapem tego przedsięwzięcia jest podłączenie fotowoltaiki do sieci. Sprawdź, jak powinno przebiegać.

Podłączenie fotowoltaiki do sieci – najważniejsze informacje

Podłączenie fotowoltaiki do sieci dystrybucyjnej jest niezbędne wtedy, gdy inwestor zdecydował się na instalację on-grid lub hybrydową, której moc nie przekracza 50 kW. Jeśli nie dopełni tych formalności, nie uzyska statusu prosumenta. O podłączenie fotowoltaiki mogą się starać nie tylko osoby fizyczne, lecz także przedsiębiorcy i inne podmioty prawne. Specyfikację oraz warunki techniczne dokładnie określa Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne. 


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️️


Warto zapoznać się z jej zapisami, ponieważ pojawiają się tam następujące tryby podłączenia do sieci dystrybucyjnej: na podstawie zgłoszenia lub na podstawie wniosku skierowanego do dystrybutora o określenie warunków. Pierwszy tryb obowiązuje, gdy obiekt został przyłączony do sieci, a moc instalacji fotowoltaicznej nie przekracza 50 kW. Drugi obowiązuje, gdy moc fotowoltaiki jest większa lub jeśli budynek nie został przyłączony do sieci dystrybucyjnej.

Dokumenty niezbędne do podłączenia fotowoltaiki

Aby starać się o podłączenie fotowoltaiki do sieci, konieczne jest zebranie stosownych dokumentów. To zadanie leży po stronie wykonawcy, który zakładał instalację. Należy zgromadzić między innymi potwierdzenia jego uprawnień, a także certyfikaty montowanych podzespołów. Warto stawiać na sprawdzone firmy i technologie, które posłużą długie lata, a także samodzielnie dopilnować formalności. Dlatego przed zgłoszeniem do dystrybutora sprawdź, czy masz takie druki jak:


Zamów darmową konsultację






    📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


    • wypełniony formularz zgłoszenia przyłączenia do sieci elektroenergetycznej mikroinstalacji (właściwy dla wybranego operatora);
    • schemat instalacji elektrycznej;
    • specyfikację techniczną swojej mikroinstalacji;
    • wymagane certyfikaty sprzętu;
    • potwierdzenie kwalifikacji instalatora;
    • upoważnienie (jeśli formalnościami zajmuje się firma instalacyjna).
    Przeczytaj:  Oszustwo metodą „na prosumenta”

    Jak podłączyć fotowoltaikę do sieci? Instrukcja krok po kroku

    Skompletowanie dokumentów i wypełnienie wniosku o podłączenie fotowoltaiki do sieci stanowi dopiero pierwszy krok. Kolejnym jest zgłoszenie do operatora, który weryfikuje, czy jest ono kompletne, a następnie wystawia potwierdzenie i informuje o terminie przyłączenia. Zazwyczaj następuje wymiana licznika, za co zgłaszający już nie płaci. Prosument podpisuje także umowę kompleksową. To już ostatni krok do podłączenia fotowoltaiki do sieci.


    📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


    Podłączanie fotowoltaiki – jak długo trwają formalności?

    Formalności związane z podłączeniem fotowoltaiki nie są skomplikowane – trwają około 30 dni. Jedna z największych firm, jaką jest PGE Dystrybucja, realizuje zgłoszenia w ciągu miesiąca od potwierdzenia poprawności zgłoszenia. Są one rozpatrywane w kolejności napływania. Procedury mogą się jednak różnić w zależności od operatora.

    Podłączenie fotowoltaiki do sieci jest niezbędne, by zostać prosumentem. Formalności z tym związane nie powinny jednak odstraszać inwestorów, ponieważ przedsiębiorstwa obsługujące sieci dystrybucyjne maksymalnie to ułatwiają. Można również zlecić je firmie, która zajmowała się instalacją fotowoltaiki.