prąd pompa ciepła

Ile prądu zużywa pompa ciepła? Jakie jest roczne zużycie prądu przez pompę ciepła?

27 marca, 2022 |

Pompy ciepła to urządzenia, które słyną z wysokiej efektywności energetycznej. Dzięki nim można zadbać o niskie koszty ogrzewania. Jak wydajna jest pompa ciepła? Zużycie prądu da się oszacować na podstawie dwóch współczynników. Sprawdź, jak!

Wydajność pompy określa współczynnik COP, który mówi, ile ciepła dostarczy urządzenie w stosunku do zużytej energii elektrycznej. Jeśli poznasz jego wartość, będziesz w stanie oszacować, czy inwestycja w pompę ciepła jest opłacalna. Znajomość wskaźnika przyda się również w momencie wyboru odpowiedniego urządzenia. O dobrej klasie efektywności można mówić w przypadku pomp o COP na poziomie od 3,5 do 5,5 kWh energii. Jak zinterpretować tę wartość? Oznacza ona, że po dostarczeniu 3,5-5,5 kWh pompa wykorzystała 1 kWh energii elektrycznej. Aby dowiedzieć się, ile prądu potrzebuje pompa ciepła do ogrzewania domu, trzeba poznać wartość drugiego współczynnika, czyli SCOP (to stosunek wyprodukowanej energii cieplnej do wykorzystanej energii elektrycznej w skali roku).

Pompa ciepła – zużycie prądu

Zapewne każdy przyszły użytkownik pompy ciepła jest zainteresowany tym:

 • jakie będą koszty eksploatacji urządzenia;
 • jakie rachunki za prąd będzie musiał płacić;
 • czy opłaty wzrosną znacznie, czy różnice będą raczej nieodczuwalne. 

Aby policzyć ilość prądu wykorzystanego przez pompę ciepła, niezbędna jest znajomość wartości SCOP. Do jej obliczenia możesz wykorzystać dostępne online kalkulatory. Musisz też poznać zapotrzebowanie na ciepło. Wzór na zużycie prądu do ocieplenia budynku oraz podgrzania wody jest prosty.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


 1. Wystarczy zapotrzebowanie na ciepło podzielić przez wartość SCOP. 
 2. Uzyskany wynik należy pomnożyć przez cenę za 1 kWh, by dowiedzieć się, ile będzie kosztować ogrzewanie pompą ciepła. 
Przeczytaj:  Moc nominalna pompy ciepła – czym jest i na co wpływa?

Dla zobrazowania sposobu przeprowadzania wyliczeń przedstawiamy przykład:


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


 • budynek o powierzchni 150 m²;
 • czteroosobowa rodzina;
 • zapotrzebowanie na energię cieplną (roczne ogrzewanie + podgrzanie wody c.w.u) wynosi 15 000 kWh;
 • zakupiona pompa ciepła o współczynniku SCOP 4.

Wzór: 15 000 kWh/4 = 3 740 kWh

Oznacza to, że przy użyciu pompy cieplnej do zaspokojenia potrzeb domowników potrzeba rocznie 3 740 kWh prądu. Wystarczy sprawdzić, jaki jest koszt 1 kWh, by oszacować wstępnie, z jakim rocznym kosztem należy się liczyć.


Zamów darmową konsultację

  Koszt ogrzewania pompą ciepła

  Za 3 740 kWh energii elektrycznej w 2022 roku użytkownicy zapłacą średnio 2 692,8 zł (3 740 kWh x 0,72 zł). Koszt za 1 kWh w 2022 waha się w granicach 0,72-0,80 zł. Jak zmieniały się ceny na przestrzeni ostatnich kilku lat?

  • w 2021 roku za 1 kWh był to wydatek 0,69-0,78 zł;
  • w 2020 roku 1 kWh kosztowała 0,64-0,73 zł;
  • w 2019 należało się liczyć z opłatą od 0,57 do 0,65 zł za 1 kWh wykorzystanej energii.

  W ciągu 3 lat ceny prądu wzrosły niemal o 40%, co oznacza, że np. mieszkaniec Gdańska zapłaci w 2022 aż o 504 zł więcej niż w 2019 roku. Regularne podwyżki cen za energię każą szukać rozwiązań alternatywnych, umożliwiających oszczędzanie. Pompa ciepła jest jednym z nich. Jak wspomnieliśmy, ważny jest odpowiedni dobór parametrów urządzenia i oszacowanie wykorzystania prądu przez użytkowników.

  Czym właściwie jest pompa ciepła?

  Jeśli stoisz przed wyborem źródła ciepła, na pewno sprawdzasz możliwe alternatywy, szacujesz koszt eksploatacji i samej inwestycji, bierzesz pod uwagę kwestie związane z funkcjonalnością, obsługą, a być może na sercu leżą ci również sprawy ekologii. Podpowiedzieliśmy, jak wyliczyć ilość energii elektrycznej wykorzystanej przez pompę ciepła, dzięki czemu możesz w przybliżeniu oszacować wysokość rachunków za prąd. Warto jednak powiedzieć kilka słów o tym, czym jest system grzewczy, który działa dzięki pracy pompy ciepła. Ogrzewanie budynku możesz zapewnić, montując np. powietrzną pompę ciepła. To najpopularniejszy rodzaj urządzenia, ponieważ nie wymaga przeprowadzania skomplikowanych prac ziemnych. Pompa ciepła powietrzna pracuje w bardzo szerokim zakresie temperatur, dlatego sprawdza się w polskim klimacie (nawet od -25℃ do +45℃). Co istotne, choć wraz ze spadkiem temperatury powietrza obniża się wydajność pompy, to bilans nadal pozostaje dodatni (1 kWh energii elektrycznej pozwala na wyprodukowanie nieco ponad 1 kWh energii cieplnej).

  Przeczytaj:  Grzejniki do pompy ciepła – jakie urządzenia współpracują z instalacją niskotemperaturową?

  Pompa wodna i gruntowa

  Gruntowa pompa ciepła oraz pompa wodna działają podobnie jak powietrzna. Różnią się jedynie źródłem pozyskiwania energii. Pompy mogą służyć ogrzaniu całego budynku lub zostać wykorzystane jedynie do podgrzewania wody użytkowej. W przypadku pompy wodnej źródłem energii jest płynąca ciepła woda – w przypadku tego rodzaju urządzenia należy liczyć się z dość wysokim kosztem inwestycji.

  Pompa ciepła powietrze-woda

  Jak wspomnieliśmy, pompa ta wykorzystuje powietrze jako źródło energii. Główne elementy urządzenia to sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny i parownik. Wewnątrz układu krąży ciecz (tzw. czynnik chłodniczy) pobierająca ciepło z zewnątrz. Dzięki sprężarce czynnik ten zmienia swoją postać na gazową, trafia do skraplacza i oddaje ciepło służące do ogrzania pomieszczeń i wody. Co ważne, jest możliwość połączenia pompy ciepła z instalacją już istniejącą – jako odbiornik ciepła może posłużyć kaloryfer, instalacja podłogowa, zasobnik c.w.u. Szacuje się, że pompa ciepła najlepiej sprawdza się w przypadku ogrzewania podłogowego lub ściennego (niskotemperaturowych odbiornikach), ponieważ odbiór ciepła następuje przez bardzo dużą powierzchnię.

  Pompa ciepła i fotowoltaika

  Sposobem na jeszcze większe oszczędności może być połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Dlaczego warto rozważyć taki krok? Pompa wykorzystuje energię zgromadzoną w powietrzu czy ziemi do ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej. Instalacja fotowoltaiczna umożliwia natomiast pozyskanie prądu. Jeśli oba elementy mają ze sobą idealnie współgrać, należy dokładnie obliczyć ilość prądu potrzebnego do działania pompy ciepła i uwzględnić ją przy wyborze parametrów instalacji fotowoltaicznej. Warto również pamiętać, że połączenie obu elementów ma także tę zaletę, że jeszcze bardziej pozwala na wykorzystanie energii produkowanej przez przydomową elektrownię.

  Ogrzewanie domu pompą ciepła – czy warto?

  Jakie urządzenie grzewcze będzie najlepsze i najbardziej opłacalne? To kwestia indywidualna, dlatego pod uwagę należy wziąć kilka aspektów:

  • powierzchnię budynku;
  • ocieplenie;
  • rodzaj wentylacji;
  • skalę strat ciepła;
  • ilość zużywanego prądu;
  • zapotrzebowanie na ciepło;
  • preferencje dotyczące temperatury we wnętrzu;
  • wysokość rachunków za prąd.
  Przeczytaj:  Czy od 2029 r. w UE będzie zakaz sprzedaży kotłów gazowych? Dowiedz się więcej o pompach ciepła!

  Warto pamiętać, że pompa to pobór prądu elektrycznego na poziomie około 20 procent. Biorąc pod uwagę rosnące ceny zarówno prądu, jak i gazu, tego rodzaju rozwiązania zyskują na popularności i stają się coraz bardziej opłacalne.

  W Da Vinci Green Energy pomagamy zrozumieć istotę działania pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych. Przedstawiamy wymierne korzyści, jakie może przynieść inwestycja. Wiemy, że dla wielu naszych klientów najważniejsza jest kwestia rocznego szacunkowego zużycia energii przez pompę ciepła, co bezpośrednio przełoży się na wysokość rachunków. Zapewniamy pomoc w doborze rozwiązania dostosowanego do potrzeb i możliwości klientów.

  <— Powrót do BLOGA