Pompa ciepła do basenów

Pompy ciepła do basenów – jak działają, czy warto kupić, jaką moc wybrać?

8 marca, 2022 |

Pompy ciepła do basenów pozwalają na ogrzanie wody – pozostanie ona ciepła niezależnie od warunków atmosferycznych. Urządzenia korzystają z odnawialnych źródeł energii, dając użytkownikom wymierne korzyści finansowe. Sprawdź, dlaczego warto w nie inwestować!

Coraz więcej osób decyduje się na tworzenie strefy relaksu w przydomowym ogrodzie czy na działce, a jej główną atrakcją bywa basen. Pozostaje kwestia kosztów ogrzania wody basenowej. Aby jak najczęściej i jak najdłużej, bez drastycznie wzrastającego rachunku za prąd, móc korzystać z przyjemnych kąpieli, warto pomyśleć o  zakupie pompy ciepła do basenów. Odpowiednio dobrane urządzenie będzie naprawdę tanim źródłem grzewczym. Koszty eksploatacji zależą od kilku czynników – izolacji podłoża między basenem a gruntem, zakrywania nieużytkowanych basenów, utrzymania wody w czystości. Nie bez znaczenia jest również miejsce ustawienia basenu oraz jego wielkość. Podpowiadamy, jak dobrym urządzeniem jest tu pompa ciepła  i jak ją dopasować do własnych potrzeb.

Jak dobrać moc pompy ciepła do basenu 15 m³ i 20 m³?

Aby urządzenie działało efektywnie, a woda w basenie utrzymywała optymalną temperaturę, konieczny jest odpowiedni dobór mocy pompy do wielkości basenu. Najważniejsze są wymiary zbiornika – wielkość i głębokość. Pompy ciepła do basenów wykorzystują energię odnawialną – ciepło otoczenia. Aby podgrzewać wodę w niewielkim zbiorniku np. o powierzchni 15 m³, wystarczy zastosować się do ogólnodostępnych zaleceń producentów. W tym przypadku idealna będzie moc urządzenia na poziomie od 3,30 kW do 4,50 kW. Przy większych basenach (20 m³) należy wybrać pompę o odpowiednio większej mocy (od 4,80 do 6,60 kW). Na lepsze parametry warto się zdecydować w przypadku zbiorników nieprzykrywanych. Pierwsze ogrzanie wody w basenie o wielkości 20 m³ wymaga nieustannej pracy urządzenia przez kilka dni. W zależności od warunków może to być od 3 do 5 dni.

Przeczytaj:  Ile prądu zużywa pompa ciepła? Jakie jest roczne zużycie prądu przez pompę ciepła?

Jak dobrać moc pompy ciepła do basenów 30 m³ i większych?

Basenowa pompa ciepła do basenu 30 m³ musi mieć większą moc – od 7,10 do 9,60 kW. Jak wybrać urządzenie najbardziej odpowiednie pod tym względem? Trzeba wziąć pod uwagę poziom odparowania wody, który zależy od wilgotności i temperatury powietrza. Znaczenie ma także ruch wody. Straty ciepła są różne w poszczególnych okresach użytkowania basenu, więc utrzymanie efektywności ogrzewania wody przez cały sezon wymaga stosowania odpowiednich urządzeń. Oczywiście, im większy basen, tym większa moc zastosowanej pompy ciepła.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Jak zarządzać stratą ciepła?

Aby jak najlepiej wykorzystać urządzenie i zminimalizować koszty eksploatacji pompy ciepła, należy pamiętać o odpowiednim zarządzaniu stratą ciepła. Możesz:


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Zamów darmową konsultację


  • przykrywać basen w czasie gdy nie jest użytkowany;
  • zaizolować podłoże pomiędzy gruntem a dnem basenu;
  • regularnie usuwać zanieczyszczenia ze ścian i dna;
  • ustawić basen w dobrze nasłonecznionym miejscu;
  • dopasować wydajność pompy filtracyjnej do pompy ciepła.

  Zanim dobierzesz odpowiednie urządzenie, ustal, jaka moc będzie najlepsza. Określ także, czy będzie pracowało samodzielnie, czy przy pomocy dodatkowej sprężarki. Pamiętaj też, że baseny dla dzieci nie są przystosowane do używania pomp ciepła.

  Pompy ciepła do basenów – jak zadbać o stałą temperaturę wody?

  Pompa ciepła basenowa jest zbudowana z parownika, skraplacza, sprężarki, wymiennika ciepła i obwodu. W obwodzie wewnętrznym krąży czynnik chłodniczy, który w parowniku zmienia się ze stanu ciekłego w gazowy. Gaz osiąga wysokie temperatury i zostaje przekazany do skraplacza. Tam kondensuje na ściankach wymiennika ciepła i oddaje ciepło do wody. W ten sposób dochodzi do podgrzewania wody w basenie kąpielowym do temperatury 24-28℃. Warto zaznaczyć, że pompy ciepła do basenów wykorzystują ciepło z powietrza, co sprawia, że zaliczane są do urządzeń czerpiących z OZE.

  Przeczytaj:  Dofinansowanie do pompy ciepła 2023 rok – praktyczne informacje

  Ogrzewanie wody w basenie a oszczędności

  Użytkownik, który chce korzystać z tradycyjnego sposobu ogrzewania basenu, musi się liczyć ze sporymi kosztami eksploatacyjnymi. Rozważając dostępne metody podgrzania wody, warto również mieć na uwadze rosnące ceny prądu. Spójrzmy, jak kształtują się koszty miesięczne ogrzania basenu o powierzchni 30 m³ do optymalnej temperatury 26℃ przy użyciu różnych sposobów:

  • ponad 700 zł – grzałka elektryczna;
  • około 500 zł – kocioł olejowy;
  • około 300 zł – kocioł gazowy;
  • około 150 zł – pompa ciepła;
  • kilkanaście złotych w przypadku instalacji solarnej.

  Jak łatwo zauważyć, pompy ciepła są opłacalną alternatywą dla innych systemów grzewczych. Koszty eksploatacyjne są w tym przypadku dużo niższe niż przy stosowaniu konwencjonalnych metod. Pompa ciepła pozwala na ogrzanie wody nawet przy niższych temperaturach, niezależnie od nasłonecznienia. Jest też urządzeniem zautomatyzowanym, co przekłada się na komfort użytkowania, a łatwość w montażu umożliwia znaczne wydłużenie sezonu na kąpiele. Koszt instalacji pompy jest niższy od montażu kolektorów słonecznych. Koszt eksploatacji (w tym przypadku) okazuje się nieco wyższy, jednak będzie wciąż bardziej atrakcyjny od innych form ogrzewania.

  Sprawność pompy ciepła do basenu

  Pompa ciepła powietrze-woda pozyskuje ciepło z zewnątrz i przy wykorzystaniu sprężarki przekształca ją w energię cieplną oddawaną następnie do wody basenowej. Sprawność pompy określa współczynnik COP, który mówi, ile kW energii cieplnej można uzyskać z 1 kW energii elektrycznej. Na rynku dostępne są również pompy ciepła z falownikami, które pracują w zależności od zapotrzebowania i warunków atmosferycznych.

  Jeśli chcesz wydłużyć czas korzystania z basenu, a przy tym zadbać o finanse, zastanów się nad montażem basenowej pompy ciepła. Jeśli nie wiesz, jak dobrać odpowiednie parametry i masz wątpliwości, czy to rozwiązanie jest właśnie dla ciebie, skorzystaj z pomocy specjalistów z Da Vinci Green Energy. Podpowiemy, jak najlepiej używać ciepła wody basenowej i jak wydłużyć sezon kąpielowy.

  Przeczytaj:  Na czym polega chłodzenie za pomocą pompy ciepła? Jak działa klimatyzacja z użyciem urządzeń grzewczych?

  <— Powrót do BLOGA