Wszystko, co warto wiedzieć o pompach ciepła – FAQ

19 lipca, 2022 |

Nasze FAQ o pompach ciepła ma charakter otwarty, rozwojowy – będziemy systematycznie rozbudowywać ten wpis o kolejne części. Kolejne aktualizacje mogą pojawiać się w różnych odstępach czasu, w zależności od zapotrzebowania. Systematycznie spotykamy się z Klientami, czytamy komentarze do postów w mediach społecznościowych. Wiemy, które kwestie warto poruszyć w pierwszej kolejności. Zachęcamy również do lektury artykułów na firmowym blogu, gdzie omawiamy poszczególne zagadnienia zdecydowanie bardziej szczegółowo. Tutaj koncentrujemy się na podstawach i przybliżamy pompy ciepła w możliwie krótki i przystępny sposób.

1. Co to jest pompa ciepła (PC)?

Pompa ciepła to urządzenie, które pobiera energię z otoczenia (tzw. dolnego źródła) i przy udziale energii elektrycznej przekazuje ją do instalacji grzewczych (czyli górnego źródła). Dolnym źródłem energii termicznej dla pompy ciepła mogą być:


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️️


  • powietrze;
  • woda;
  • grunt
  • inne

Natomiast funkcję górnego źródła w układzie z pompą ciepła są w stanie pełnić instalacje wewnętrzne, które służą do ogrzewania (w niektórych przypadkach także chłodzenia) pomieszczeń czy przygotowania ciepłej wody użytkowej (CWU) w kranie, prysznicu itd.

2. Z jakimi urządzeniami może współpracować pompa ciepła?

Pompa ciepła może być jedynym źródłem ogrzewania, ale może też stanowić część rozbudowanego i zróżnicowanego systemu. Urządzenia PC są w stanie współpracować z:


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


  • piecami gazowymi;
  • kotłami olejowymi;
  • kominkami z płaszczem wodnym;
  • piecami na paliwo stałe.
Przeczytaj:  Dofinansowanie do pompy ciepła 2023 rok – praktyczne informacje

Dotyczy to zarówno ogrzewania płaszczyznowego (podłogowego, ściennego, sufitowego), jak i instalacji grzejnikowych. Ponadto pompy ciepła z funkcją chłodzenia lub klimatyzacji współdziałają z klimakonwektorami, nagrzewnicami i chłodnicami powietrznymi, klimatyzatorami czy urządzeniami do wentylacji. Są też modele wąsko wyspecjalizowane, np. przeznaczone do podgrzewania wody w przydomowym basenie.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


3. Czy można stworzyć mix energetyczny dla pompy ciepła, aby ograniczyć rachunki?

Pompa ciepła wykorzystuje do działania prąd. Tym samym koszty eksploatacji i opłacalność instalacji zależą nie tylko od jakości i sprawności urządzenia, lecz także cen energii elektrycznej. Optymalny miks energetyczny zakłada zasilanie PC za pomocą paneli fotowoltaicznych. W miesiącach zimowych panele PV produkują najmniej prądu, a zapotrzebowanie na moc grzewczą jest największe. Dlatego warto uwzględnić jeszcze magazyny energii.

4. Gdzie nie powinno się instalować pomp ciepła – ich różnych rodzajów oraz podzespołów?

Współczesne powietrzne pompy ciepła pracują efektywnie do ok. -20°C (wartość graniczna zależy od modelu). Są w Polsce miejsca, gdzie zimą temperatura regularnie spada poniżej tej wartości. W takich okolicznościach moc PC nie wystarczy, potrzebne są dodatkowe systemy ogrzewania (układ biwalentny).


Zamów darmową konsultację





    Z kolei gruntowe i wodne pompy ciepła wymagają wykonania odwiertów dla źródła dolnego. Nie zawsze będzie to możliwe, ze względów technicznych czy środowiskowych. Poza tym ich kolektory pionowe mają wyraźnie większe rozmiary niż moduły PC typu powietrze-woda i powietrze-powietrze. Nie wszędzie będzie dla nich dość miejsca.

    5. Jak dobrać pompę ciepła do swoich potrzeb?

    Wiele zależy od tego, jak jest zbudowany Twój dom, gdzie się znajduje i jaką temperaturę chcesz uzyskać. Zapotrzebowanie na energię cieplną w budynku wynika m.in. z metrażu, rozkładu pomieszczeń i efektywności energetycznej. W starszym budownictwie warto najpierw przeprowadzić termomodernizację – dzięki temu do uzyskania pożądanych efektów wystarczy pompa ciepła o mniejszej mocy i niższym zużyciu energii.

    Przeczytaj:  Pompa ciepła wysokotemperaturowa – czym jest, jak działa, ile kosztuje?

    O możliwościach urządzenia świadczy nie tylko jego moc, ale również:

    • jakość komponentów, materiały je tworzące;
    • automatyka sterująca pracą urządzenia;
    • współczynniki wydajności i efektywności:
      • COP (Coefficient Of Performance) – stosunek oddanej energii grzewczej do pobranej energii elektrycznej;
      • SCOP (Seasonal Coefficient Of Performance) – szacowana sprawność w sezonie grzewczym i najbardziej wymagających warunkach;
      • SPF (Seasonal Performance Factor) – rzeczywista efektywność pompy ciepła, mierzona w konkretnych okolicznościach.

    6. Jak uzyskać dofinansowanie pompy ciepła?

    Istnieją rozmaite programy dotacji, skierowane do różnych grup odbiorców – gospodarstw domowych, przedsiębiorców, rolników, wspólnot mieszkaniowych itd. Informacje o aktualnie prowadzonych akcjach uzyskasz:

    • na stronach ministerstwa odpowiedzialnego za sprawy klimatu i środowiska;
    • za pośrednictwem lokalnego samorządu;
    • od organizacji pozarządowych.
    Najważniejsze programy dofinansowań pomp ciepła na 2022 rok
    nazwaCzyste PowietrzeMoje CiepłoSTOP Smog
    maks. kwota dotacji32 tys. zł;
    (+5 tys. na PV)
    7–21 tys. zł
    (do 30% kosztów kwalifikowanych)
    53 tys. zł
    (do 70% kosztów kwalifikowanych)
    okres wdrażania2018 – nadal29.04.2022 – 31.12.20262019 – 2024
    strona internetowaczystepowietrze.gov.plmojecieplo.gov.plczystepowietrze.gov.pl/stop-smog

    Wnioski przez internet to wygodne rozwiązanie i często wykorzystywane, ale możesz też złożyć papierową aplikację w odpowiednim urzędzie. Szczegółowe warunki, rodzaj kosztów kwalifikowanych czy kwoty dotacji poznasz w prospektach informacyjnych. Za formę dofinansowania pompy ciepła można uznać również ulgi podatkowe, np. ulgę termomodernizacyjną.

    7. Jak często wykonywać czyszczenie filtrów separacyjnych, magnetycznych w pompie ciepła?

    Czynności serwisowe należy przeprowadzać adekwatnie do stanu urządzenia. Wielu producentów zaleca, aby w pierwszym okresie eksploatacji pompy ciepła filtry czyścić przynajmniej raz na 5–6 miesięcy. Jeżeli nie zbiera się w nich zbyt wiele zanieczyszczeń, które obniżałyby efektywność pracy maszyny, częstotliwość czyszczenia filtrów w pompie ciepła można ograniczyć do jednego na rok.

    Przeczytaj:  Grzejniki do pompy ciepła – jakie urządzenia współpracują z instalacją niskotemperaturową?

    8. Jak często i czy w ogóle wykonywać przeglądy techniczne pompy ciepła?

    Większość producentów zaleca przeprowadzać go raz do roku, ale nie jest to konieczność. W Da Vinci Green Energy przegląd techniczny pompy ciepła nie jest warunkiem utrzymania gwarancji – w przeciwieństwie do obsługi niezgodnej z zaleceniami. Pomoc specjalisty jest konieczna w sytuacji awarii lub uszkodzenia wywołanego czynnikami zewnętrznymi. Historia takich zdarzeń zapisuje się w regulatorze pompy ciepła. Zakres pełnego przeglądu technicznego określa protokół konserwacji dostarczany przez producenta urządzenia.

    9. Na jaki okres podpisać gwarancję oraz na jakie podzespoły w pompie ciepła?

    Standardowy okres ochronny u większości producentów wynosi 2 lata. W Da Vinci Green Energy dajemy Klientom 5-letnią gwarancję – zarówno na sam produkt, jak i na montaż. Jej początek liczy się od pierwszego uruchomienia, które podobnie jak montaż oraz podłączenie wykonuje autoryzowany serwisant. Gwarancja obejmuje usterki, które wynikają z:

    • niedoskonałości po stronie producenta urządzenia;
    • wadliwego wykonania instalacji.

    Zakres ochrony nie dotyczy uszkodzeń, których źródłem jest nieprawidłowe użytkowanie pompy ciepła lub normalne zużycie komponentów – o konieczności ich wymiany informuje serwisant w trakcie przeglądu technicznego. Gwarancję na pompę ciepła należy rozróżnić od pozostałych elementów instalacji grzewczej, np. zbiornika CWU albo rur ogrzewania podłogowego. Na nie udzielana jest odrębna gwarancja.

    10. Jakiego producenta pomp ciepła wybrać, aby urządzenie i obsługa posprzedażowa spełniły oczekiwania?

    Ważne, by taka firma miała swoje autoryzowane przedstawicielstwo w Polsce – wtedy ewentualna naprawa poważniejszej usterki odbywa się stosunkowo blisko, a nie na drugim końcu świata. Opinie użytkowników na temat poszczególnych marek są zmienne. Poza tym producenci systematycznie wprowadzają na rynek nowe modele, więc wszelkiego rodzaju rankingi szybko się dezaktualizują.