pożary fotowoltaiki

Pożary fotowoltaiki – jak to wygląda, dlaczego nie warto się bać?

19 września, 2022 |

Ewentualność pożaru fotowoltaiki może budzić wiele obaw u osób mniej zaznajomionych z funkcjonowaniem instalacji solarnych. Chociaż problem ten zdarza się rzadko, to temat jest nośny. Choć pewne ryzyko pożaru istnieje, większość użytkowników nie ma się czego bać. Dowiedz się, co może być przyczyną pojawienia się ognia, jakie rozwiązania ochronne są stosowane i w jaki sposób można ograniczyć ryzyko!

Jak częste są pożary fotowoltaiki?

Ciągle wzrastająca liczba instalacji fotowoltaicznych może sprawić, że wzrośnie także częstotliwość pożarów fotowoltaiki. Takie sytuacje nie zdarzają się często. Choć w Polsce brak oficjalnych statystyk, które dokładnie określałyby ich liczbę, badania na ten temat przeprowadzano w innych krajach europejskich i wynikało z nich, że problem ten dotyczy marginalnego odsetka instalacji. Dane dowodzą, że fotowoltaika jest bezpieczna, a pojawienie się pożaru nie powinno być możliwe, jeżeli przy jej montażu zachowano wszelkie normy techniczne i jakościowe. Nie należy jednak zapominać, że za pożar może także odpowiadać czynnik losowy. 


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️️


Co może być przyczyną pożaru fotowoltaiki?

Większość z przyczyn pożarów instalacji fotowoltaicznych wynika z błędów ludzkich. Wśród najczęstszych uchybień prowadzących do tak poważnych szkód można wymienić:

  • źle poprowadzone przewody – jeżeli prowadzi się je w nieodpowiednich miejscach, ryzyko pożaru znacząco wzrasta;
  • brak uziemienia – instalacja fotowoltaiczna powinna zostać uziemiona, ponieważ wydatnie przekłada się to na jej bezpieczeństwo. Będzie chroniona również przed wyładowaniami atmosferycznymi;
  • niewłaściwie dokręcenie śrub – chociaż wydaje się to trywialne, to źle dokręcone śruby mogą znacznie zmniejszyć bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej;

To tylko kilka z najpopularniejszych przyczyn pożaru fotowoltaiki. Odpowiednie zabezpieczenie instalacji oraz prace związane z jej przeglądami powinny być priorytetem dla właścicieli, jeśli chcą uniknąć tak poważnych konsekwencji zaniedbań.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Zamów darmową konsultację






    Przeczytaj:  Fotowoltaika wschód-zachód – jak działa, kiedy zdecydować się na taką instalację?

    Ochrona przeciwpożarowa instalacji fotowoltaicznych

    Instalacja fotowoltaiczna powinna zostać odpowiednio zabezpieczona, aby można było uniknąć pożaru, który może pojawić się nawet w wyniku zdarzenia losowego. Każdy właściciel instalacji fotowoltaicznej powyżej 6,5 kW ma obowiązek uzgodnić projekt fotowoltaiki pod kątem ochrony przeciwpożarowej. Uzgodnienia te przeprowadzane są z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń pożarowych. Związane są między innymi z ogólnym określeniem zagrożenia pożarowego oraz wyposażeniem podzespołów w środki ochrony przeciwpożarowej. Warto pamiętać, że zakończenie budowy instalacji, której moc jest większa niż 6,5 kW, powinno zostać zgłoszone do Państwowej Straży Pożarnej.


    📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


    Jak zmniejszyć szansę pożaru fotowoltaiki?

    Ryzyko pożaru fotowoltaiki może zostać znacznie ograniczone dzięki odpowiednim działaniom. Przede wszystkim trzeba zdecydować się na profesjonalny projekt instalacji, który będzie odpowiednio dopasowany do budynku. Należy dokładnie sprawdzać, czy instalacja nie została położona na palnym podłożu. Jeżeli decydujesz się na fotowoltaikę, konieczne będzie również zwrócenie uwagi na wykorzystane podzespoły. Ich jakość powinna być na najwyższym możliwym poziomie. 

    Inwestycja w fotowoltaikę oznacza także konieczność sprawdzania, w jaki sposób wykonywany jest montaż. Staranność prowadzenia prac ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo instalacji i zmniejszenie ryzyka pożaru. Wszystkie elementy instalacji powinny zostać dobrze połączone. Konieczne mogą być również odpowiednie badania i pomiary. Aby ograniczyć ewentualność wystąpienia pożaru, trzeba przeprowadzać regularne przeglądy fotowoltaiki, które pozwolą zachować bezpieczeństwo.

    Ryzyko pożarów fotowoltaiki jest niewielkie, a dobrze przygotowana instalacja nie powinna być narażona na takie zdarzenia. Podczas prac należy jednak zwrócić uwagę na każdy szczegół, zwłaszcza miejsce rozmieszczenia paneli, uziemienie instalacji i jakość zastosowanych materiałów. Jeśli masz jakieś pytania i wątpliwości, przed montażem warto skontaktować się z profesjonalistami z Da Vinci Green Energy.