pvpi business listopad

PVPI Business  – wskaźnik PV Profitability Index Business listopad 2022

28 listopada, 2022 |

Fotowoltaika zwróci się firmie już w 2,76 roku!

ikona PVPI Business_LISTOPAD

Na bazie ogólnodostępnych danych z października 2022 r. eksperci Da Vinci Green Energy kolejny już raz opracowali indeks opłacalności instalacji fotowoltaicznej dla firm (PV Profitability Index Business). Jest on wciąż bardzo optymistyczny dla polskich przedsiębiorstw i mówi, że taka instalacja zwróci się w ok. 3 lata.

Wskaźnik PVPI Business obrazuje,  jak szybko  zwróci się instalacja fotowoltaiczna o mocy 50 kWp, z której wyprodukowana energia rozliczana jest na zasadach prosumenckich. Opiera się na publikowanej od 4 miesięcy  Miesięcznej Rynkowej Ceny Energii (RCEm). PVPI Business obliczony na podstawie cen październikowych wskazuje, że instalacja fotowoltaiczna dla firm może zwrócić się już  w niecałe 3 lata. Przewidywana stopa zwrotu takiej inwestycji jest na poziomie blisko 36,25% – to bardzo korzystne dla przedsiębiorców.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️️


Inwestycja w firmie? Tylko w fotowoltaikę! W obecnym, przedrecesyjnym środowisku rynkowym, większość firm ostrożniej podejmuje decyzje o nowych inwestycjach, ponieważ znaczna część z nich jest obarczona dodatkowymi ryzykami. Tymczasem inwestycja w firmową instalację solarną, ze zwrotem kapitału w wysokości  ok. 36% rocznie jest dla firmy najbardziej korzystnym rozwiązaniem. Działanie takiej instalacji z pewnością przyczyni się do poprawienia bilansu finansowego firmy, przyniesie oszczędności w kosztach jej funkcjonowania i zdecydowanie zwiększy jej konkurencyjność.

Warto podkreślić, że instalacja PV to przy obecnej technologii ok. 30 lat produkcji czystego, bezpiecznego prądu – mówi Bartłomiej Tuleja, Prezes Zarządu Da Vinci Green Energy. – To z kolei pozwala na częściowe uniezależnienie się od wahań cen energii, tak w ostatnich miesiącach dotkliwych w funkcjonowaniu przedsiębiorstw. Rozwiązanie to daje również możliwość długofalowego planowania, dzięki czemu przedsiębiorstwo może pozwolić sobie na strategiczny rozwój w dłuższej perspektywie. – wyjaśnia B. Tuleja. – Pamiętajmy, że inwestycja przynosząca stałe profity w czasie 30 lat, w okresie tych 3  lat (bo w takim okresie zwraca się przeciętne instalacja PV w firmie), może zwrócić przedsiębiorcy zainwestowany kapitał nawet 8 krotnie. Kluczem jest optymalny dobór jej wielkości i autokonsumpcja na poziomie min. 70% – podsumowuje B. Tuleja z Da Vinci Green Energy.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Zamów darmową konsultację


  Przeczytaj:  PVPI – wskaźnik PV Profitability Index dla Wspólnot za sierpień 2023

  Wysoka autokonsumpcja zdecydowanie zwiększa opłacalność fotowoltaiki w przedsiębiorstwach. Eksperci są dość zgodni co do tego, że im więcej wyprodukowanej energii zostanie zużyte na potrzeby własne, tym szybciej zwrócą się wydatki na inwestycje. 

  Jakie są podstawowe metody optymalizacji wykorzystania fotowoltaiki w firmach? Przede wszystkim dopasowanie procesów i rytmu dobowego w zakładzie do produkcji prądu przez panele PV, czyli jak największe zoptymalizowanie bieżącego wykorzystywania energii. 


  📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


  Przed decyzją o założeniu paneli fotowoltaicznych najważniejsze jest także określenie profilu energetycznego firmy, aby jak najoptymalniej dobrać wielkość instalacji.

  Kalkulacje stopy zwrotu 

  Wskaźnik zwrotu inwestycji energii rozliczana na zasadach net-billingu 

  (ceny energii obejmują koszty zakupu i dystrybucji obowiązujące w roku 2022 (ceny taryfowe Tauron), oraz  auto konsumpcję na poziomie 50%)

  Koszty_LISTOPAD_Business
  PvPI_LISTOPAD_Business