Fotowoltaika 10kw – zestaw, ile kosztuje, ile mocy wyprodukuje?

11 kwietnia, 2022 |

Jednym ze sposobów zmniejszenia rachunków za prąd przy jednoczesnym dbaniu o środowisko naturalne jest fotowoltaika. 10kw to moc instalacji dla dużych gospodarstw domowych. Sprawdź, kto powinien ją wybrać i czy inwestycja jest opłacalna!

Postępująca degradacja środowiska, zanieczyszczenie powietrza skłaniają poszczególne państwa to poszukiwania alternatywnych sposobów pozyskiwania energii elektrycznej. Stąd podnoszone głosy o konieczności odchodzenia od energetyki opartej o węgiel, a zwrócenia się w kierunku odnawialnych źródeł. Od kilku lat fotowoltaika rozwija się prężnie, do grona użytkowników dołączają nowe gospodarstwa domowe i przedsiębiorcy. Mimo zmian w sposobie rozliczania, które weszły w życie 1 kwietnia 2022 roku, instalacja fotowoltaiczna nadal jest opłacalną inwestycją. Co więcej, jak twierdzą specjaliści z DaVinci Green Energy, będzie jeszcze bardziej opłacalna niż dotąd. Jak to możliwe? Tłumaczymy, dla kogo jest fotowoltaika 10 kw i dlaczego nie należy bać się zmian!

Instalacja fotowoltaiczna 10 kw – dlaczego moc jest tak ważna?

Instalacja fotowoltaiczna ma za zadanie wyprodukować ilość energii niezbędną do funkcjonowania danego gospodarstwa domowego. Dlatego kluczową sprawą jest ocena zapotrzebowania na prąd, a następnie wybór odpowiedniej mocy instalacji. W tym miejscu warto zaznaczyć, że ani przewymiarowania, ani niedoszacowanie mocy nie jest korzystne dla posiadacza paneli fotowoltaicznych. Co więcej, po zmianach wprowadzonych w systemie rozliczeń energii (1 kwietnia 2022 roku) inwestorzy będą jeszcze dokładniej analizować dane pozwalające dobrać odpowiednią moc zestawu. 

Przy istniejącym latami systemie opustów większość klientów wybierała instalacje przewymiarowane, co miało ograniczyć rachunki za prąd do minimum, czyli do opłat dystrybucyjnych. Oczywiście wiązało się to z większym kosztem zakupu i montażu instalacji  – tłumaczył Bartłomiej Tuleja, Członek Zarządu w DaVinci Green Energy. Po 1 kwietnia takie działanie jest bezzasadne, nieopłacalne, ponieważ w życie wszedł system rozliczania określany net-billingiem polegający na sprzedaży nadwyżek energii i jej zakupie w razie konieczności. Tuleja szacuje, że zakup instalacji odpowiadającej rzeczywistemu zapotrzebowaniu na prąd pozwoli na oszczędność na poziomie 20%, co nie jest małą liczbą.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Przeczytaj:  Fotowoltaika dla JST. Jak jednostki samorządu terytorialnego mogą na niej skorzystać?

Fotowoltaika 10kw – kto powinien ją wybrać?

Zestaw fotowoltaiczny 10kw jest rozwiązaniem dla dużych gospodarstw domowych – ilość wyprodukowanego przez panele prądu może zaspokoić potrzeby gospodarstwa rolnego. Szacuje się, że jest ona w stanie dostarczyć 10 MWh (1000 kwh) rocznie, co oznacza całkowite uniezależnienie się od innych źródeł energii. Trzeba jednak pamiętać, że instalacja o takiej mocy nie jest korzystna dla każdego. 


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Zamów darmową konsultację






    Tu warto raz jeszcze odwołać się do słów Członka Zarządu DaVinci Green Energy, Bartłomieja Tulei, który podpowiada, że wielkość instalacji należy dostosować do realnych potrzeb. To oznacza mniejszy koszt zakupu paneli, ale także szybszy zwrot z inwestycji.

    Prosumenci muszą sobie zdać sprawę, że zestaw fotowoltaiczny o mocy 10kw może  składać się nawet z 30 paneli, co oznacza, iż muszą dysponować odpowiednią przestrzenią do ich montażu. Warto jednak sprawdzić różnego rodzaju panele, ponieważ wybierając np. moduły marki Hyunday, kupujesz 25 modułów. Pamiętaj także, że technologia wciąż się rozwija i zmienia, dlatego liczba paneli niezbędnych do osiągnięcia takiej mocy będzie coraz mniejsza. Choć powierzchnia dachu zajęta przez moduły waha się pomiędzy 55 a 60 m2, rozwój branży sprawia, że będą one wymagały coraz mniejszego metrażu. 

    Możliwości produkcyjne instalacji fotowoltaicznej o mocy 10 kw są spore, trzeba jednak pamiętać o odpowiednich warunkach montażu. Największe osiągi mają panele słoneczne montowane na dachach skierowanych na południe, których nie zasłaniają wysokie budynki czy drzewa.

    Zestaw fotowoltaiczny – opcja wciąż warta rozważenia

    Własna, przydomowa elektrownia fotowoltaiczna wydaje się doskonałym rozwiązaniem, zwłaszcza w sytuacji ciągłych podwyżek prądu. Mieszkańcy domów jednorodzinnych walczący z coraz wyższymi rachunkami za energię elektryczną poszukują alternatywnych rozwiązań (OZE), które pozwolą uniezależnić się od dostawców prądu. Sytuacja gospodarcza i polityczna mają znaczny wpływ na decyzje prosumentów, dlatego też prognozy dla rynku fotowoltaiki wciąż są pozytywne. Trudno spodziewać się w najbliższym czasie spadku cen prądu  – wyjaśnia Krzysztof Lalik z Da Vinci Green Energy  – co jednak ma pozytywny wydźwięk dla osób decydujących się na inwestycję w ogniwa fotowoltaiczne. Cena odkupu energii od prosumentów będzie odzwierciedlać sytuację panującą na rynkach, a to niewątpliwie oznacza szybszy zwrot z inwestycji. Jak liczy specjalista z Da Vinci, może to być okres około 4–5 lat.

    Przeczytaj:  Skąd pochodzi cena energii i dokąd nas prowadzi?

    Koszt instalacji fotowoltaicznej 10kw

    Z jakim kosztem inwestycji musi liczyć się prosument? Koszt fotowoltaiki to cena zakupu, dostawy, montażu paneli. W skład instalacji PV wchodzą panele, falownik, czyli inwerter będący sercem instalacji przetwarzający prąd stały w zmienny oraz stelaż i okablowanie. Oczywiście cena instalacji zależy od rodzaju modułów fotowoltaicznych (monokrystaliczne, polikrystaliczne), mocy instalacji PV, a także otrzymanego dofinansowania (Czyste Powietrze, Mój Prąd). Koszt instalacji wraz z montażem w roku 2022 to 4–6,5 tys. za 1 kWp. Przeciętna cena najczęściej wybieranej instalacji 3–6 kW waha się między 15–28 tys. zł. Koszt fotowoltaiki 10kw to około 40 tys. złotych, bez uwzględniania dotacji czy odliczeń ulgi termoizolacyjnej.

    Czy montaż paneli fotowoltaicznych to dobra inwestycja?

    Specjaliści z Da Vinci Green Energy przekonują, że inwestycja we własną elektrownię opartą o panele fotowoltaiczne jest jeszcze bardziej opłacalna po zmianach wprowadzonych w 2022 roku. Jak to możliwe? Przede wszystkim prosumenci będą wybierać instalacje dostosowane do realnej wielkości zużycia energii, co oznacza rezygnację z zakupu przewymiarowanego zestawu, a w perspektywie oszczędność już na samym początku inwestycji.

    Tańsza instalacja to także możliwość rezygnacji z zaciągania kredytu, co działa zachęcająco na wielu prosumentów. Wbrew wcześniejszym obawom wielu osób, nowy system rozliczania będzie oznaczał wiele korzyści dla tych, którzy zdecydują się na montaż paneli. Oczywiście kluczową kwestią będą stawki, po których nastąpi odsprzedaż i zakup energii. Specjaliści uspokajają, ponieważ według prognoz sprzedaż wyprodukowanej energii nie będzie oznaczała zysku na poziomie 28 groszy za 1 kWh, a raczej kilka razy więcej. Jak wyjaśnia Krzysztof Lalik, średnia arytmetyczna dla cen godzinowych dnia następnego wynosi 70 groszy za 1 kWh.

    Mimo zmian obowiązujących od 1 kwietnia fotowoltaika 10kW nadal pozostaje opłacalną inwestycją. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z pracownikami Da Vinci Green Energy. Nie tylko wytłumaczymy, jak wykorzystać wprowadzone innowacje, ale doradzimy, co zrobić, by jak najwięcej zaoszczędzić. Nie wahaj się – już dziś skontaktuj się z nami i zadbaj o swój portfel!

    Przeczytaj:  Pożary fotowoltaiki – jak to wygląda, dlaczego nie warto się bać?