pompa ciepła

Pompa ciepła – czym jest, jak działa domowa pompa ciepła?

22 lutego, 2022 |

Pompa ciepła to ogrzewanie ekologiczne, ale głównie ekonomiczne. Nic dziwnego, że to źródło ciepła staje się coraz popularniejsze. Pompa ciepła umożliwia nie tylko ogrzanie domu, ale i podgrzanie wody. Przeczytaj, jak działa takie urządzenie.

Rachunki za energię elektryczną oraz ogrzewanie stają się coraz wyższe, a w 2022 roku – wręcz rekordowe. Od 1 stycznia gaz podrożał o 41%! Nic dziwnego zatem, że Polacy coraz częściej szukają alternatywnych rozwiązań, czyli odnawialnych źródeł energii. Jednym z nich jest pompa ciepła.

Pompa ciepła – opis i korzyści

Pompa ciepła to doskonałe rozwiązanie do ogrzewania domu w sezonie grzewczym, ale i do zapewnienia gospodarstwu domowemu ciepłej wody. Do korzyści używania takiego urządzenia można zaliczyć przede wszystkim:

  • oszczędność finansową na kosztach ciepła – do 80%, czyli nawet kilku tysięcy złotych rocznie;
  • bezobsługowość – nie trzeba dokładać do pieca i czyścić kotłowni;
  • automatyczne sterowanie – wystarczy nastawić żądaną temperaturę w poszczególnych porach dnia;
  • bardzo długą żywotność ;
  • redukcję do minimum rachunków za energię elektryczną, a w połączeniu z fotowoltaiką – nawet do zera (dowiesz się o tym w dalszej części artykułu);
  • uniezależnienie od podwyżek cen energii cieplnej;
  • możliwość zyskania dotacji i ulgi podatkowej;
  • podniesienie wartości domu dzięki nowoczesnej instalacji grzewczej;
  • redukcję emisji dwutlenku węgla, a więc postawę proekologiczną.

Rodzaje pomp ciepła

Na rynku znajdziesz różne rodzaje pomp ciepła. Można je podzielić ze względu na źródło ciepła:


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


  • dolne – dotyczy miejsca pobierania energii;
  • górne – to punkty, do których dostarczane jest ciepło, np. grzejnik, ogrzewanie podłogowe. Takie punkty są nazywane emiterami ciepła.
Przeczytaj:  Pompy ciepła do basenów – jak działają, czy warto kupić, jaką moc wybrać?

Ze względu na dolne źródło ciepła wyróżnia się trzy rodzaje pomp:


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


  • gruntowa;
  • woda-woda;
  • powietrze-woda.

Czym różnią się te rodzaje pomp? Zatrzymajmy się nad tym przez chwilę.

Pompa ciepła gruntowa

Już sama nazwa wskazuje, że pompy ciepła typu gruntowego czerpią ciepło do ogrzewania z ziemi. W tym przypadku spotyka się dwa rodzaje rozwiązań:

  • z kolektorem poziomym – układanym płytko, ale poniżej strefy zamarzania;
  • z kolektorem pionowym – idealnym tam, gdzie jest mało miejsca, układanym w formie pojedynczych rur.

Kolektory, czyli sondy, wypełnione są specjalnym roztworem o niskiej temperaturze zamarzania. Właśnie ten roztwór pobiera ciepło z ziemi i przekazuje tę energię do pompy. Gruntowa pompa ciepła działa stabilnie bez względu na temperaturę powietrza, ale wiąże się z dość dużymi kosztami inwestycji.

Pompa ciepła woda-woda

W tym przypadku pompa ciepła wykorzystuje wody gruntowe jako czynnik, z którego jest pobierana energia cieplna. Drąży się wtedy studnię. Woda płynie ze studni czerpanej do parownika, w którym energia cieplna jest oddawana do czynnika roboczego. Tak schłodzona woda trafia do studni zrzutowej. Tymczasem odparowany czynnik kierowany jest do sprężarki, gdzie rośnie jego temperatura, a potem trafia do skraplacza i ogrzewa wodę. Niestety, taki typ pompy może wymagać zdobycia specjalnych pozwoleń wodnoprawnych.


Zamów darmową konsultację





    Pompa ciepła powietrze-woda

    Powietrzna pompa ciepła jest najpopularniejszym typem urządzenia. Czerpie energię oczywiście z powietrza. To rozwiązanie charakteryzuje się zdecydowanie prostszym montażem w porównaniu do pomp gruntowych. Jednak wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz obniża się również sprawność pompy powietrznej. 

    Koszt inwestycji jest tu zdecydowanie niższy niż przy typie gruntowym. Wynika to m.in. z faktu, że nie trzeba wykonywać żadnych prac ziemnych i odwiertów. Pompy typu powietrze-woda pobierają ciepło z otoczenia, czyli po prostu z powietrza. Następnie ta energia wędruje do systemów grzewczego i ciepłej wody użytkowej.

    Przeczytaj:  Pompa ciepła do domu 100m² – cena i najważniejsze informacje

    Jak działa pompa ciepła?

    Bez względu na typ urządzenia zasada działania nowoczesnej pompy ciepła jest podobna. Energia jest pobierana z zewnątrz, a potem zamieniana w ciepło użytkowane do ogrzewania budynku i C.W.U. Taki system grzewczy z wykorzystaniem pompy ciepła zawiera następujące elementy:

    • dolne źródło (pobieranie energii);
    • parownik lub inaczej wymiennik ciepła;
    • sprężarka;
    • zawór rozprężny;
    • skraplacz;
    • górne źródło.

    Z dolnego źródła ciepło jest przekazywane do pompy przez obecny w jej obiegu czynnik chłodniczy, a potem za jego pośrednictwem trafia do górnego źródła. W drodze powrotnej następuje ochłodzenie czynnika i jego rozprężenie, co sprawia, że powraca on do parownika. 

    Praca pompy ciepła – jakie parametry są ważne?

    Wybierając pompę ciepła, należy zwrócić uwagę na następujące parametry:

    • wydajność grzewcza – należy dostosować ją do powierzchni budynku;
    • efektywność pompy ciepła (COP) – określa ilość dostarczonego ciepła w stosunku do ilości energii elektrycznej, jaka była potrzebna do jego wytworzenia;
    • żywotność pompy ciepła – najczęściej 15–20 lat;
    • generowany hałas – najgłośniejszym elementem jest sprężarka zlokalizowana w budynku; hałas przy samej pompie najczęściej nie przekracza 65 dB;
    • wielkość pompy ciepła – musisz uwzględniać ilość miejsca w kotłowni.

    Jak wybrać pompę ciepła?

    Odpowiednio dobrana pompa ciepła ma kluczowe znaczenie dla wydajności całego systemu grzewczego w budynku. Na rynku można znaleźć różne rozwiązania i modele pomp, więc wybór nie jest łatwy. Dlatego eksperci firmy DaVinci Green Energy wspierają klientów już na początku procesu modernizacji instalacji grzewczej. Pomagamy wybrać właściwą pompę z uwzględnieniem specyfiki konkretnego domu. Dobór modelu pompy zależy również od tego, czy będzie ona jedynie generowała ciepłą wodę użytkową, czy także ogrzewała budynek. 

    Pompy ciepła a instalacja fotowoltaiczna

    Planując zamontowanie pompy ciepła, warto także wziąć pod uwagę wykonanie instalacji fotowoltaicznej. Co prawda sama pompa czerpie z energii odnawialnej, ale transformując ciepło, używa energii elektrycznej. Aby nie płacić za tę energię, najlepiej zamontować panele PV. Da Vinci Green Energy jest w stanie wykonać kompleksowo obydwie instalacje, które będą ze sobą współpracowały w systemie Smart Grid. To znaczy, że woda jest podgrzewana w instalacji C.O. wtedy, gdy panele PV produkują nadmiar energii elektrycznej. Potem to ciepło można wykorzystać w okresie gdy panele fotowoltaiczne nie będą wytwarzały energii lub będą jej wytwarzały mniej.

    Przeczytaj:  Pompa ciepła i fotowoltaika – dlaczego warto wybrać ten duet?

    Dofinansowanie na zakup i montaż pompy ciepła

    Montaż pompy ciepła ma jeszcze tę zaletę, że pozwala ubiegać się o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. Pieniądze wypłaca NFOŚiG. Dofinansowanie można dostać m.in. na pompę ciepła i na instalację fotowoltaiczną. W 2022 roku to nawet 69 000 zł dla najwyższego poziomu dofinansowania. 

    Do tego można również skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, w ramach której można odliczyć maksymalnie 53 000 zł na jednego podatnika. Wystarczy do nas zadzwonić, a eksperci Da Vinci Green Energy podpowiedzą, jak skorzystać z dotacji.

    Domowa pompa ciepła to rozwiązanie efektywne i niezawodne. Dzięki takiej pompie można tanio ogrzewać nie tylko budynek, ale i wodę użytkową. Obok ważnego aspektu finansowego, za korzystaniem z pomp ciepła przemawia również argument ekologiczny. Łączysz zatem oszczędność z dbaniem o naturalne środowisko.

    <— Powrót do BLOGA