Odnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii w Polsce – najważniejsze informacje o OZE

12 marca, 2022 |

Odnawialne źródła energii mogą są wielką nadzieją na zahamowanie zmian klimatycznych, a przede wszystkim na radzenie sobie z coraz wyższymi rachunkami za prąd i gaz. Energetyka w Polsce jest coraz bardziej oparta na OZE. Wyjaśniamy, dlaczego korzystanie z tych źródeł to najlepsze rozwiązanie zarówno dla klientów indywidualnych jak i biznesowych.

Coraz częściej i na coraz większą skalę pozyskuje się w Polsce energię ze źródeł odnawialnych. Na koniec stycznia 2022 roku moc zainstalowanych odnawialnych źródeł energii przekroczyła 17,4 GW (to już niemal 31% energii wytwarzanej w naszym kraju). W styczniu 2021 roku moc ta była mniejsza o 37%, więc widać jej stały przyrost. Energia słoneczna ma największy udział w polskim OZE i stanowi aż 47%. Warto dodać, że 14 marca 2022 roku został pobity godzinowy rekord produkcji energii przez fotowoltaikę i wyniósł 4,5 GWh (to 20% produkcji energii godzinowej w Polsce), pobijając tym samym rekord z czerwca 2021 roku (3,4 GWh). Pod koniec marca 2022 zaczęły padać kolejne rekordy i pewnie za chwilę znów o nich usłyszymy. Generowanie energii ze źródeł odnawialnych jest coraz ważniejsze w naszym kraju. Tym bardziej warto się przyjrzeć OZE bliżej. Czy odnawialne źródła energii mogą być realną alternatywą dla tych tradycyjnych, zwłaszcza w obliczu rosnących cen prądu i gazu oraz wielkiemu zwrotowi kierunku pozyskiwania surowców w związku z trwającą wojną w Ukrainie? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, przeczytaj koniecznie i sprawdź, co możesz zyskać, korzystając z zielonej energii!

Czym jest OZE?

Zanim przejdziemy do przedstawienia skali wykorzystywania OZE w Polsce, wyjaśnijmy, co właściwie kryje się za tym terminem. Chodzi oczywiście o odnawialne źródła energii, czyli takie, które nie wiążą się z żadnym deficytem. Wszystko dlatego, że mogą być odnowione w krótkim czasie, dlatego często mówi się również o surowcach odnawialnych. Takich źródeł nie można w żaden sposób wyczerpać. Do OZE zaliczane są:

 • energia wiatru;
 • energia wody (np. energia prądów i pływów, pływy morskie);
 • energia słońca (promieniowanie słoneczne);
 • biomasa, biogaz, biopaliwa;
 • energia z ziemi (energia geotermalna). 
Przeczytaj:  Farma fotowoltaiczna – co to jest i kiedy jest opłacalna?

Co ciekawe, do OZE bywa zaliczana także energetyka jądrowa.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Czym się różni odnawialne i nieodnawialne źródło energii?

Trzeba wyjaśnić, czym się różni wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł względem pozyskiwania jej ze źródeł, które się nie odnawiają. To dość istotna kwestia. Co zalicza się do OZE, już napisaliśmy. Do zasobów energetycznych, które nie są w stanie się odnowić, należą paliwa kopalne, czyli węgiel, gaz ziemny i, ropa. Ich proces powstawania był bardzo długi, zatem w wyniku eksploatacji przez człowieka prędzej czy później dojdzie do ich wyczerpania. To jednak nie wszystko, ponieważ korzystanie z takich zasobów jest szkodliwe dla środowiska naturalnego, zdrowia człowieka oraz sytuacji ekonomicznej. Także dlatego tak ważne jest wsparcie OZE.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Źródła energii odnawialnej – jakich używa się w Polsce?

Udział energii odnawialnej w Polsce jest coraz większy również dlatego, że do jej pozyskania używa się różnych rodzajów naturalnych zasobów. W naszym kraju pochodząca z OZE energia jest produkowana przede wszystkim przez:

 • elektrownie wiatrowe – wiatraki (turbiny wiatrowe) stawiane na lądzie i na morzu;
 • elektrownie fotowoltaiczne;
 • elektrownie wodne – szczytowo-pompowe, zaporowe, przepływowe, pływowe;
 • elektrownie geotermalne – pozyskiwanie energii cieplnej;
 • elektrownie generujące energię z biomasy.

Warto podkreślić, że znamienny był 2020 rok, gdy po raz pierwszy w historii udział węgla w polskim miksie energetycznym spadł poniżej 70%, osiągając poziom 65%.

Produkcja energii odnawialnej – korzyści

Odnawialne źródła energii to tak naprawdę same korzyści, zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska naturalnego.

– Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii to przede wszystkim bezpieczeństwo energetyczne, ponieważ używa się zasobów, które się nie wyczerpują – zwraca uwagę Bartłomiej Tuleja, zarządzający sprzedażą w Da Vinci Green Energy. – To jednak nie wszystko. OZE to także niezależność energetyczna, ponieważ nie trzeba sprowadzać surowców z zagranicy. Nie bez znaczenia są także ograniczenie emisji dwutlenku węgla i ochrona środowiska. Najważniejszą dla konsumentów kwestią jest jednak to, że produkcja energii ze źródeł odnawialnych jest po prostu tańsza. To ma kluczowe znaczenie, gdy rachunki za prąd i gaz nieustannie rosną – podkreśla ekspert.


Zamów darmową konsultację

  Zatrzymajmy się zatem na chwilę nad kwestią coraz droższego prądu i gazu.

  Ceny energii elektrycznej – jak rosły i co dalej?

  Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że Polacy płacą za prąd coraz więcej. W 2022 roku podrożał on dla odbiorców indywidualnych o 24% w stosunku do 2021 roku. Niewiele pomogło nawet obniżenie akcyzy na prąd z 23% do 5%. Prawda jest taka, że prąd w Polsce drożeje już od 20 lat, a przez ten czas jego cena skoczyła o ponad 50%. O ile jeszcze w 2002 roku 1 kWh kosztował 0,38 zł, o tyle w 2010 roku było to już 0,55 zł. 10 lat później za 1 kWh trzeba było zapłacić już 0,62 zł, w 2021 roku – 0,63 zł, natomiast w 2022 roku cena prądu podskoczyła aż do 0,77 zł. Trzeba podkreślić, że to i tak cena regulowana przez URE, a nie rynkowa, bo stawka byłaby zdecydowanie wyższa. Regulowanie cen prądu dla odbiorców indywidualnych zakończy się jednak w 2024 roku.

  Przeczytaj:  PVPI – wskaźnik PV Profitability Index za grudzień 2022

  Niestety, nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższych latach prąd pozyskiwany ze spalania paliw kopalnych miał tanieć. Będzie jeszcze drożej. Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego przewidują, że ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej wzrosną o 30-40% do 2030 roku.

  Ceny gazu ziemnego – jak się zmieniały?

  Niestety, użytkownicy gazu ziemnego również nie są w dobrej sytuacji. Od stycznia 2021 roku ceny tego surowca w Europie wzrosły aż o 170%. Trzeba dodać, że na naszym kontynencie z gazu ziemnego jest produkowana nawet jedna piąta prądu, ale gaz to przede wszystkim ciepło i ogrzewanie domów. Do 2019 roku Polacy byli w dobrej sytuacji, ponieważ u nas ceny tego surowca głównie spadały. W 2019 roku obniżka wyniosła -2%, podczas gdy w niektórych krajach cena gazu mocno poszybowała (np. w Belgii o +38%, a we Francji o +25%). Mimo że jeszcze w styczniu 2021 roku za 1 kWh gazu ziemnego klienci indywidualni płacili 0,08 zł, to w styczniu 2022 roku było to już 0,20 zł. Niestety, w najbliższym czasie ten surowiec będzie tylko droższy.

  OZE jako alternatywa dla podwyżek cen prądu i gazu

  Coraz większe podwyżki cen prądu i gazu sprawiają, że Polacy szukają alternatywnych rozwiązań. Wybór pada naturalnie na odnawialne źródła energii.

  – OZE jest najlepszą alternatywą dla źródeł nieodnawialnych w obliczu podwyżek prądu i gazu. Nie ma innego sposobu, żeby ich uniknąć, chyba że ktoś chciałby drastycznie ograniczyć zużycie energii kosztem swojego komfortu – podkreśla ekspert z DaVinci. – Na przykład instalacja pompy ciepła zasilanej z fotowoltaiki pozwala ogrzać dom i wodę, ale nie tylko. Da się dzięki temu znacznie ograniczyć rachunki za prąd, a te gaz można całkowicie wyeliminować. To może być realna zielona tarcza antyinflacyjna – dodaje ekspert.

  Przeczytaj:  Pompa ciepła i fotowoltaika – dlaczego warto wybrać ten duet?

  Odnawialne źródła energii a ekologia

  OZE są również kluczowe ze względów ekologicznych. Eksploatacja takich źródeł nie zubaża żadnego terenu pod względem surowców naturalnych. Nie dochodzi do spalania paliw kopalnych i degradacji środowiska naturalnego. Nie ma emisji gazów cieplarnianych do atmosfery ani niebezpiecznych dla środowiska i ludzi odpadów. Nie trzeba importować surowców, więc odpada kwestia kosztów i zanieczyszczeń związanych z transportem.

  Dotacje na odnawialne źródła energii

  Do produkcji energii elektrycznej i cieplnej z OZE wymagane są odpowiednie instalacje. Takie rozwiązania są jednak promowane i wspierane przez państwo w postaci różnych dotacji i dopłat. Wsparcie mogą otrzymać nie tylko gospodarstwa domowe, które chcą korzystać z odnawialnych źródeł energii, lecz także rolnicy oraz firmy. Wśród takich programów wsparcia można wymienić m.in.:

  • Mój Prąd – od 4 tys. zł (osoby fizyczne);
  • Czyste Powietrze – do 37 tys. zł (osoby fizyczne);
  • Moje Ciepło – do 21 tys. zł na pompę ciepła (osoby fizyczne);
  • Mój Elektryk – nawet 70 tys. zł na auto elektryczne (osoby fizyczne i firmy);
  • Ulga Termomodernizacyjna – można odliczyć do 53 tys. zł (osoby fizyczne);
  • Energia Plus – dotacja do 30% kosztów lub pożyczka do 80% kosztów (firmy);
  • Agroenergia – do 25 tys. zł (rolnicy).

  Dotacje mogą mieć charakter lokalny (np. przyznawane przez daną gminę) lub ogólnopolski (obsługiwane głównie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).

  OZE jest już ważne w energetyce światowej, a będzie jeszcze bardziej zyskiwało na znaczeniu. Takie instalacje są istotne zarówno ze względów ekonomicznych (niższe rachunki za prąd i ogrzewanie), jak i ekologicznych. Da Vinci Green Energy wspiera takie rozwiązania i oferuje nowoczesne produkty, które pozwalają wytwarzać energię ze źródeł, które są tanie i się nie kończą. Jeśli chcesz korzystać z najpopularniejszych odnawialnych źródeł energii, czyli paneli fotowoltaicznych, zgłoś się do ekspertów. Oszacują oni opłacalność inwestycji i pomogą w wyborze optymalnego rozwiązania. Warto skorzystać także z programów dotacji na szczeblu krajowym i lokalnym. Bez wątpienia rosnące ceny prądu i gazu każą szukać alternatywnych źródeł energii, a te odnawialne mają świetlaną przyszłość. 

  <— Powrót do BLOGA